Výjimečný projekt Národního filmového archivu s názvem „Filmové osmičky“ připomíná významné události pro historii československého státu, jejichž výročí připadají na rok 2018. Ve středu se na něj mohou těšit i diváci v Havlíčkově Brodě.

„Rok 1918 a stoleté výročí vzniku Československa připomene dokumentární film TGM Osvoboditel, režisérky Věry Chytilové. Věra Chytilová ho natočila v krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta vytvořila kombinací archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v přednesu Miroslava Macháčka,“ přiblížil dokument dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Snímek je doplněný také o výpovědi Masarykových vnuček a pravnuka.

Součástí dokumentárního pásma bude i dvojice předfilmů s názvem Kočičina a Chotěboř na Českomoravské vysočině. Snímek Kočičina je filmovou prvotinou režisérky Věry Chytilové, která vnikla pod pedagogickým vedením režiséra Otakara Vávry.

Němý dokument s mezititulky nazvaný Chotěboř na Českomoravské vysočině pochází z roku 1928 a představuje neobyčejný zpravodajský pohled na život v našem regionu.

„Jsem strašně rád, že jsme se téměř za pět minut dvanáct dohodli s Národním filmovým archivem a do Filmového OKA zařadili pouhý jeden den po kinopremiéře nádherný dokument TGM Osvoboditel. Věřím, že ve spolupráci budeme pokračovat a digitálně restaurované filmy uvidíte i v dalších měsících,“ doplňuje Jiří Svoboda.

Pásmo dokumentů (TGM Osvoboditel, Chotěboř na Českomoravské vysočině, Kočičina) začíná ve středu 2. května od 20 hodin v Klubu Oko Havlíčkův Brod.