Mongolská duše prý totiž široká jako step, proto se do ní vejde celé početné příbuzenstvo a ještě pár přátel navrch, kteří jsou vítáni na návštěvě doslova vkteroukoliv denní dobu. O tom si ostatně mohli udělat představu návštěvníci sobotního setkání vKD Ostrov, které se pod symbolickým názvem Rodina odvedle konal nevšední multikulturní večer.

Pořádali ho dohromady Společnost přátel Mongolska, občanské sdružení Slovo 21 a Svaz Mongolů vHavlíčkově Brodě. „Cílem takových setkání je poznat styl života jiných národů. Vnašem případě ukázat českým spoluobčanům jaká je vlastně mongolská kultura,“ vysvětlil jeden zhlavních pořadatelů havlíčkobrodská mongolský tlumočník Gongoržav Batbajar.

Podobná setkání pořádají havlíčkobrodští Mongolové každý rok. I letos se jich vKD Ostrov sešlo asi 400, takže to vsále vypadalo jak vležení velkého Čingischána.

Pracovití a otevření

„Žiji vČechách už šest a půl roku a jsem tady spokojená. Snad jenom jazyk mi dělal zpočátku problémy,“ prozradila studentka krásného umění slečna Ariundzul.

„Myslím, že to jsou právě Mongolové, kteří mají, narozdíl od jiných asijských národů, největší šanci zapadnout do českého prostředí. Jsou pracovití, přátelští, otevření,“ říká překladatel Šíma, jeden zhlavních hostů večera.

Mongolsko je jeho velkou láskou od mládí. Překládá mongolskou literaturu a vsoučasné době buduje ve středních Čechách malé asijské muzeum.

„Chtěli bychom aby nás Češi přijali mezi sebe a děláme pro to maximum,“ potvrzuje Bajtabajar. Jak dodává, může být pro Mongoly a Čechy hlavní bariérou jazyk, proto se Svaz Mongolů vHavlíčkově Brodě po dohodě se starostkou Janou Fischerovou rozhodl otevřít pro svoje členy jazykové kurzy češtiny.