Jejím centrem se sice stane státní zámek Kratochvíle, který připravuje charismatický program naplněný renesancí, ale zapojí se i tři památky na Vysočině – Náměšť nad Oslavou, Telč a kostel sv. Víta v Zahrádce.

Již šestým rokem zakončí více než 80 památek v celé České republice letní prázdniny stále více oblíbenou akcí, která nese název Hradozámecká noc. Tentokrát se uskuteční v sobotu 29. srpna 2015 a jejím hlavním centrem bude státní zámek Kratochvíle v jižních Čechách. Kratochvíle jakožto centrum celorepublikového projektu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura se během tohoto večera vrátí do doby svého vzniku a největší slávy a sobotní večer i brzké hodiny nedělní naplní renesancí. Smyslem Hradozámecké noci je totiž nabídnout návštěvníkům něco speciálního a to i na památkách, které již dobře znají. Spojení lákavých kulturních akcí s romantickou atmosférou letní noci je tím správným řešením.

Zámek v Náměšti nad Oslavou

Během sobotní noci se návštěvníkům zámku v Náměšti nad Oslavou otevřou oba prohlídkové okruhy.

Zatímco Apartmán hraběte Haugwitze bude přístupný tradičním prohlídkám, návštěva reprezentačních prostor bude spojena s nevšedním zážitkem. Nejenže zámeckými sály doprovodí návštěvníky sám vrchní hraběcí komoří, nejenže se hosté při troše štěstí setkají i s hraběcím párem a budou se moci na vlastní oči přesvědčit, co vše se na zámku odehrává, když se v podvečer veřejnosti zavřou jeho brány, ale vše bude navíc zakončeno banketem v podobě opulentní hostiny.

„Ochutnat bude možno například klasickou vídeňskou snídani, svačinku složenou ze savojských piškotů a zmrzliny, pečené kaštany s kakaem, dále tradiční vídeňský tafelspitz s křenem a jablky, dezert Šarlota, zvěřinovou paštiku s křepelčími vejci, polévky, saláty, třeba i pečenou labuť. A k tomu samozřejmě vybrané nápoje. Anebo též pouze prosté postní jídlo. Záleží jen na tom, zda v sobotu bude čas hodování, nebo čas půstu a újmy. Nechte se překvapit," nechce více prozradit kastelán zámku Marek Buš.

Vlastní příbory a přezůvky nejsou potřeba. „Jedinou podmínkou jsou čisté, byť třeba záplatované a seprané šaty. A naprosto nutná je základní znalost etikety stolování na šlechtických sídlech", doplňuje Buš a cituje Karla Čapka: „Není na světě oběd nebo večeře, buď je to plesnivá kůrka chleba, nebo žranice pánů."

Prohlídky budou zahajovány vždy v celou hodinu, první večerní prohlídka začíná v 18 hodin, poslední noční pak ve 22 hodin. Protože Apartmán hraběte Haugwitze se skládá z menších místností a tabule v reprezentačních prostorách mají omezený počet míst, doporučujeme rezervaci předem na tel. č. 568 620 319 nebo na adrese zámku namest@npu.cz.

Během sobotního podvečera si mohou především dětští návštěvníci zámku Telč vychutnat speciální prohlídky jim určené s názvem Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra. Malé návštěvníky osobně přivítá zámecký pán Zachariáš z Hradce s manželkou Kateřinou a provede je po svém sídle. Prohlídková trasa nabízí dětem možnost aktivně se zapojit do celé prohlídky, budou se moci stát zámeckými dvořany a vyzkoušet si tak všechno, co musel v 16. století umět mladý šlechtic – kavalír. Poznají, jak náročné bylo naučit se šermovat, jaké tance se v té době tančily, jaké oblečení panstvo nosilo, a s čím vším si musel renesanční kavalír umět poradit.

Píseň pro Zachariáše

Druhou část večera vyplní noční prohlídky Píseň pro Zachariáše. Během nich budou návštěvníky doprovázet historické postavy – Zachariáš z Hradce, Kateřina z Valdštejna či Perchta z Rožmberka známá jako Bílá paní. O hudební doprovod se postará písničkář Ivo Jahelka. Prohlídky budou probíhat od 19.30 do 22.30 hodin a je možné se na ně rezervovat osobně v zámecké galerii nebo na tel. 567 243 943.

Kostel sv. Víta v Zahrádce

Již poněkolikáté se během Hradozámecké noci otevře také kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou. Večerní program uvedou kostýmované prohlídky, které začínají v 18 a 19 hodin. Tvořivě zdatné děti mohou tento čas strávit v dílnách. Od 20 hodin je připravený komponovaný kulturní program. Po úspěších v předchozích letech čeká opět na návštěvníky stezka odvahy, na niž se mohou vydat od 20.30 hodin. Večerní program symbolicky zakončí barokní ohňostroj, který začíná ve 21.45 hodin. Více informací naleznete na webových stránkách jednotlivých památek nebo na www.npu-cb.eu.

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích se stará o 30 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk,Třeboň s hrobkou Domanín,Vimperk, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost U Matoušů Plzeň-Bolevec).

Jitka Skořepová