Výstava Josef Lada nejen dětem bude přístupná do 10. července.

Dílo jednoho z nejvýznamnějších českých umělců pochází ze soukromých sbírek i ze sbírek muzeí a galerií. „Vůbec poprvé budou k vidění dva nově restaurované rozměrné obrazy z cyklu: Jak se dělají noviny, vytvořené pro mezinárodní výstavu Expo, které byly více než čtyři desítky let ukryty v depozitáři galerie," informovala ředitelka galerie Hana Nováková.

Obrázky Josefa Lady jsou jedním ze symbolů českého kulturního dědictví. Důvodem je pravdivost a věrnost zobrazeného, protože malý Josífek si v dětství vzal k srdci radu své maminky, aby maloval pouze to, co viděl a zná, a po celý svůj tvůrčí život se tímto doporučením řídil.
Josef Lada byl neuvěřitelně pilný umělec. Díky své cílevědomosti zanechal obrovské dílo, které čítá na 15 000 kreseb a asi 550 obrazů.

„Vybrat z tohoto úctyhodného počtu jen několik desítek, které by obsáhly celou jeho šíři, nebylo vůbec lehké, přesto jsme se pokusili představit jeho tvorbu v co největším záběru," doplnila Hana Nováková.

Výstava tak obsahuje jak díla od Ladových karikaturistických začátků a hledání vlastního charakteristického rukopisu, přes ilustrační tvorbu do dobových humoristických časopisů a dětských knih různých autorů až po vlastní autorské knihy. A celý výběr završily Ladovy typické scenerie venkovského života včetně jeho tradičních svátků a zvyků, které jsou vlastně takovou obrazovou kronikou českého venkova s jeho svéráznými postavami na konci 19. století.

„Od počátku 20. století se začaly měnit i Ladovy Hrusice a postupně se vytratily typické figury Ladova dětství, tak se je autor snažil alespoň připomenout a zvěčnit prostřednictvím svých obrázků, které si časem ve svých představách a snech přetvořil v jakýsi výtvarný vzor idylického venkovského života," uzavřela ředitelka galerie.