Po účinkování na festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou a kácení máje v německém Schriesheimu, se děti ve dnech 2. až 4. června již po třetí zúčastnily festivalu Polabská vonička v Nymburce.

„Počasí nám přálo, možná až trochu moc, a tak jsme si všichni užili krojovaný průvod městem i vystoupení v Parku Pod Hradbami na nábřeží řeky Labe. Společně s dětmi z Kalamajky se zde představily soubory Jeleni v Dyleni z Karlových Varů, Jaro z Ústí nad Orlicí, Betty z Prahy, Šáteček ze Semic a zahraniční soubor Czestochowa z Polska. Jednalo se většinou o mládežnické a dospělé tanečníky, ale kalamajkové děti se zde rozhodně neztratily. Bylo to všechno krásné, ale také hodně náročné a proto už nás čeká jenom poslední zkouška letošního školního roku a v druhé polovině července oblíbené letní soustředění. Zkoušet začneme opět v září a rádi mezi sebou přivítáme děvčata a chlapce od pěti let, se zájmem o lidový tanec, říkadla a hry,“ uvedla Lenka Žáková z Kalamajky Havlíčkův Brod.

V repertoáru folklorního souboru Kalamajka jsou hlavně písničky, tance, hry, říkadla a pověsti z Vysočiny - Českého a Moravského Horácka. Programová pásma jsou většinou humorně laděna. Hlavní smysl svého poslání vidí členové souboru v udržování folklorních tradic regionu a posílení povědomí o kulturním bohatství našich předků.