Smyslem akce bylo poukázat na to, že lidé s hendikepem a ti, kteří si odpykali trest ve vězení, mají něco společného. Lidé na ně pohlíží s předsudky a nic moc od nich neočekávají. „Každý si ale zaslouží druhou šanci,“ zmínil během koncertu Ladislav Angelov. Skupina složená ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu si zde dokonce zahrála spolu s několika zdejšími vězeňkyněmi.

Přímý přenos koncertu mohli lidé sledovat v přímém přenosu na ČT 2 nebo na webu seznam.cz. Samotnému koncertu předcházel i krátký dokument o ženách ze světelské věznice a jejich setkání s členy The Tap Tap, kteří s nimi přímo ve vězení a v Jedličkově ústavu během několika týdnů nacvičili několik skladeb. Pavlína, Veronika, Edita a Gábina si ve Světlé odpykávají trest za rozličné delikty. Krádeže, podvody, výrobu omamných látek nebo řízení bez řidičského oprávnění. „Vězení je moje nejkrutější zkušenost. Žila jsem i na ulici, ale tohle je horší,“ zmínila jedna z nich. Nevšední setkání s kapelou The Tap Tap a možnost s nimi veřejně vystoupit může ženám, alespoň podle členů kapely, pomoci najít novou motivaci, až se dostanou na svobodu.

„Naše společnost pohlíží s předsudky jak na lidi s hendikepem, tak na ty, co jsou nebo byli ve výkonu trestu. Ale stejně jako lidi s hendikepem mají právo na plnohodnotný život, tak i odsouzení mají právo dostat druhou šanci a je už jen na nich, jak s ní naloží. Naším úkolem je, aby lidé z výkonu trestu odcházeli schopni se úspěšně vrátit do společnosti a nepáchali další trestnou činnost. Mnozí z nich přicházejí do vězení bez pracovních návyků, které jim právě ve výkonu trestu pomůžeme vytvořit, a to je jeden z nejdůležitějších kroků k tomu, aby na svobodě získali práci a žili spořádaný život,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Čtvrteční koncert není první akcí, na které The Tap Tap spolupracovali s vězeňskou kapelou. Společně s kapelou Wsedě z věznice Kuřim nedávno nahráli v pražském Jedličkově ústavu třeba píseň Žlutá stužka, která se stala hymnou projektu Běh se žlutou stužkou. „Cílem této akce je upozornit na zbytečné předsudky společnosti směrem k lidem s trestní minulostí a na fakt, že i oni mají právo na druhou šanci,“ zmínila mluvčí věznice Petra Kučerová. Wsedě ve Světlé také vystoupila.

„Vzdělávání lidí s hendikepem stejně jako kvalitní vzdělávací programy ve věznicích se musíme naučit brát jako naši společnou výhodnou investici. Smyslem je minimalizovat počet osob závislých na podpoře od státu,“ doplnil manažer a kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.

Akci ve vězení The Tap Tap označila za svůj nejlepší koncert vůbec. Známou skladbu Ředitel autobusu si do Světlé společně s The Tap Tap přijel zazpívat i její autor Xindl X. Moderování koncertu se vedle stálého průvodce koncerty The Tap Tap Ladislava Angeloviče ujala také herečka a zpěvačka Iva Parderková. „Dneska kdekdo hraje v O2 aréně, ale hrát ve věznici pro 500 ženských fanynek, kdo tohle může říci?“ bavila publikum oblíbená herečka. „No ale Ivo, víš, ono moc kapel v Čechách ve věznicích nehraje, protože dostat se do vězení může jednoho přijít dost draho, to by mohla potvrdit nejedna dáma tady ve Světlé,“ glosoval Angelov. Záznam večera mohou lidé stále shlédnout na webu české televize i na webu seznam.cz.