„Mezi sedm nejlepších z 18 přihlášených orchestrů a mezi tři nejlepší v kategorii žákovských souborů a orchestrů do 16 let letos patří Komorní orchestr I. Fr. Máry (KOMARA),“ informovala o úspěchu mladých hudebníků Jarmila Nedbalová. Pod tímto názvem se již 2 roky skrývá 18 mladých hudebníků z Havlíčkova Brodu a okolí. Duší projektu a uměleckou vedoucí orchestru je Támar Mašlaňová, která na ZUŠ J. V. Stamice vyučuje hru na houslea violu.

Concerto Bohemia je rozhlasová soutěž, do které orchestr zašle zvukovou nahrávku. Na základě nahrávky vybere odborná porota nejlepší soubory, které natočí ve spolupráci s hudebním režisérem a mistrem zvuku profesionální nahrávku ve studiích Českého rozhlasu, která bude vydána na společném kompilačním CD. Dalším bonusem je účinkování na koncertu vítězů, který se koná pravidelně 17. listopadu v Praze na Žofíně a je živě přenášen Českým rozhlasem do celé republiky.

KOMARA si do soutěže připravila soubor skladeb současné skladatelky Jolany Saidlové. Za dirigentským pultem stál Michal Hájek a technicky se na nahrávce v novém studiu ZUŠ podílel Luboš Pavlík. „Všem dospělým, kteří mladému orchestru pomáhali, patří poděkování, největší podíl na vítězství ale mají sami mladí hudebníci. Věřme, že je uslyšíme častěji, na některém z koncertů, které se uskuteční nejen v Brodě (na Stamicových slavnostech a při slavnostním koncertu v červnu), ale i ve Vilémově, Pardubicích, Jihlavě a na dalších místech,“ dodala Nedbalová.