To všechno nabídne Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě dětem již krátce po Novém roce.

Každý měsíc vyhlašuje dětské oddělení knihovny pro své malé čtenáře od 6 do 15 let testík o ceny, ten lednový má název Zimní pranostiky – led. „Soutěžící zodpoví šest jednoduchých otázek na dané téma. Pokud jim nebudou stačit jejich chytré hlavičky, mohou využít knih a časopisů na dětském oddělení knihovny," prozradila knihovnice Helena Valtrová. Soutěžní kartičky s odpověďmi musí odevzdat do konce ledna, pak bude vylosováno pět vítězů.

Stý titul v projektu scénického „čtení" knih LiStOVáNí budou oslavou pro děti i dospěláky. Slavit se bude v pondělí 11. ledna od 20.15 hodin v kavárně U notáře v Havlíčkově Brodě četbou Pohádek pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče, kterou napsali Dušan Taragel a Josef „Danglár" Gertli. Účinkovat budou všichni herci souboru jako neposlušné děti.

„Legendární slovenský bestseller, který má tisíce nadšených fanoušků, ale také stejně mnoho odpůrců, uvede projekt LiStOVáNí jako svou jubilejní stou premiéru, tedy 100. titul. Můžete se tedy těšit na Lukáše Hejlíka jako profesora Hermana Kostižera, který vám představí neposluchy, jako například Věrku Hollou, co se neustále dloubala v nose, zapomnětlivého Pavlíka Oubrama, žravého Alánka Novotného nebo například Leničku Janíkovou, která neustále žalovala. A klidně vezměte i své neposedné děti, na místě totiž proběhne test poslušnosti," slibuje Olga Wasserbauerová z knihovny.

Také v lednu pokračují oblíbená odpoledne pro děti – Duhové hrátky. Jde o odpoledne plná her, pokusů a výtvarných činností. Dvakrát týdně se dětské oddělení mění na zábavní koutek, a vždy od 13.30 do 15.30 hodin si mohou vyrobit něco nápaditého, vyzkoušet pokusy nejenom fyzikální, zahrát si některou z deskových her, vyzkoušet Xbox a podobně. Nejbližší termíny jsou 6. ledna – deskohraní s hrou Architecto, 8. ledna se budou v dílničce vyrábět květy z twist artu, 13. ledna v dovádění vyzkouší děti Xbox a 15. ledna v dílničce vytvoří zimní prostírání.

Hana Tonarová