Regionální kancelář Parta culturae a havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny chystají právě v těchto dnech v pořadí již třetí ročník populárních Dnů otevřených ateliérů (DOA).

„Po úvodních dvou ročnících můžeme konstatovat, že akce se stává respektovanou, a to jak mezi odbornou, tak i laickou veřejností. Připomínáme, že uzávěrka přihlášek do letošního ročníku, který se uskuteční ve dnech 5. a 6. října, je již tento pátek," uvedl koordinátor DOA, František  Štibor.

Pořadatelé opětovně vyzvali k účasti výtvarníky, tvůrce, umělecké řemeslníky a vůbec všechny, a to i zcela  amatérské  kumštýře působící v Kraji Vysočina, kteří mají zájem pozvat veřejnost do svého ateliéru či dílny, předvést jim techniku své tvorby, prezentovat ji a promluvit s návštěvníky o svém díle, popřípadě i nějaké dílo prodat. „Což se v mnoha případech děje, jak ukazují zkušenosti z minulých ročníků," pokračoval Štibor. Ten zdůraznil, že umělcům se tak opět dostává příležitost navázat nové kontakty s milovníky umění a seznámit veřejnost se svou tvorbou trochu jinak, než na běžné výstavě. „Potěší nás ale, když se do programu zapojí i výstavní a prodejní galerie působící v regionu, které bychom rádi vyzvali, aby se zúčastnily v rámci doprovodného programu, a rozšířily tak spektrum možných výtvarných zážitků. Přítomnost vystavujících autorů v galeriích během Dnů otevřených ateliérů velmi vítáme,"podotkl Štibor.
Akci výrazným způsobem podporuje i Kraj Vysočina. V jeho sídle budou DOA slavnostně zahájeny 12. září.

Pět tisíc lidí

První rok v Kraji Vysočina otevřelo svůj ateliér pět desítek vystavujících a cestu k nim našla tisícovka návštěvníků. Vloni to byla již stovka přihlášených ateliérů a dílen, kterými prošlo téměř pět tisícovek lidí.
„Pro veřejnost vydáme a v celém kraji budeme distribuovat informační brožuru se seznamem všech míst, která mohou zájemci v rámci DOA navštívit. Chybět nebudou ani plakáty či tucet billboardů," sdělil Štibor.

Obou úvodních ročníků DOA se zúčastnil i havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák. „Budu velmi potěšen, když do mého havlíčkobrodského ateliéru opět lidé přijdou a já je budu moci seznámit se svou prací a pohovořit si s nimi o ní. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem jich vloni přivítal na sto osmdesát a předloni asi tak stovku," řekl Dvořák. Obdobně zareagoval i malíř a výtvarník Filip T.A.K. z Havlíčkovy Borové. Ten svůj ateliér veřejnosti otevřel poprvé v loňském roce.

„Ateliér Radomíra Dvořáka jsme s manželem navštívili již vloni. Bylo to velmi příjemné a poučné," svěřila se Markéta Zahradníková z Havlíčkova Brodu. „S podobnými akcemi jsme se již setkali také v zahraničí, zejména pak v Rakousku. Jsme rádi, že se tato přímá popularizace kultury a umění pomalu zabydluje také u nás na Vysočině,"dodala Zahradníková.