Právě nyní se ocitá v polovině programu a slibuje, že pobaví, rozesmutní i překvapí. V pátek pokračuje v kulturním domě v Přibyslavi divadelní hrou Podhorský penzion od spolku Včelinec Zhoř. V sobotu zahraje O čertovském křesle SCHOD z Chotěboře. Začátky jsou v 19 hodin.

„Průměrná návštěvnost se pohybuje kolem sedmdesáti návštěvníků, což je víc než dříve. Někdo si řekne, že to není nic moc, ale je to pořád víc, než jsme mívali v jarních měsících, kdy se přehlídka v minulosti také konala. To se nám v sále tísnilo i dvanáct lidí. To pak mnohdy měli herci přesilu," usmála se Anna Šauerová z pořádající kulturní organizace města Přibyslav.

Na představení začali více jezdit členové ochotnických spolků, a to i ze vzdálenějšího okolí. Mají šanci tu najít inspiraci pro svá představení, porovnávat, navázat kontakty s jinými soubory. Roste i počet zájemců o permanentky.

„Škoda jen, že příliš mnoho mladých tento typ kultury neláká. A při tom na jevišti mohou sledovat své vrstevníky," povzdychla si Šauerová, která je zároveň dlouholetá režisérka souboru Furiant.

Zároveň si povšimla, že kvalita jednotlivých ochotnických souborů míří strmě vzhůru. „To, co jsme zatím viděli, bylo výborné. Diváci se bavili. A to je pro herce to nejdůležitější, aby slyšeli ze sálu odezvu. Je také pravdou, že najít vhodný, vtipný text je čím dál tím obtížnější. Je ale vidět, že soubory měly při výběru šťastnou ruku," dodala Šauerová.

Úplnou tečkou za divadelní přehlídkou bude rozsvěcení vánočního stromu 1. prosince na přibyslavském náměstí.

Z programu

1. listopadu: Podhorský penzion, DS Včelinec Zhoř

2. listopadu: O čertovském křesle, SCHOD Chotěboř

8. listopadu: Charleyova teta, JenTak Havlíčkova Borová

9. listopadu: Hrobka s vyhlídkou, Zmatkáři Dobronín

15. listopadu: Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, Havlíček Škrdlovice

16. listopadu: Vzpomínáme, Jiří Poděbradský Polná

30. listopadu: Mikulášské odpoledne

1. prosince: Rozsvěcení vánočního stromu

Kateřina Malá