VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníci umění a baroka se mají na co těšit

Havlíčkův Brod – Výstavní projekt Baroko na Havlíčkobrodsku vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Státního  okresního archivu a brodského Muzea Vysočiny.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Muzeum Vysočiny.Foto: Libor Blažek

Výstava si klade za cíl seznámit veřejnost s kulturním a společenským fenoménem baroka v Havlíčkově Brodě a okolí. Tento ojedinělý počin vůbec poprvé představí  řadu dosud nevystavených a nepublikovaných exponátů vysoké umělecké i historické hodnoty z let 1620 – 1780, které mají stěžejní význam pro pochopení regionální historie a dalšího vývoje regionální architektury a výtvarného umění. Výstava se neomezuje pouze na díla výtvarného umění a uměleckého řemesla, ale jejím cílem je hlubší představení historie a kultury zdejšího regionu v daném období. Na formování barokní doby se zde podílela celá řada významných osobností z řad šlechty i měšťanstva, proto budou na výstavě připomenuty alespoň nejvýznamnější z nich: Jan Křtitel Seidl či Jan František Beckovský. Neopomenutelný byl v tomto období také význam církevních řádů a místních duchovních správců, kteří byli nositeli vzdělanosti a v některých případech i propagátory nově nastupujícího uměleckého směru. Stranou zájmu nezůstane ani barokní hudba, která proslavila osobou Jana Václava Stamice Havlíčkův Brod daleko za hranicemi Čech.

K vidění budou archeologické památky, mapy, plány, veduty, matriky, kroniky, pečeti, typáře, hudebniny, knižní vazby, bohoslužebné náčiní, obrazy, plastiky, cechovní památky, fotografie významných architektonických památek a další dokumenty.

V rámci výstavy bude veřejnosti zpřístupněn augustiniánský kostel sv. Rodiny a děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. K výstavě bude připraven bohatý doprovodný program.

Nedílnou součástí výstavního projektu je vydání obsáhlého katalogu v rozsahu 252 stran s odbornými studiemi a bohatou obrazovou přílohou v nákladu 400 kusů. V katalogu bude zveřejněno sedm odborných studií od Ivo Kořána, Terezy Machovcové, Štěpána Váchy a Radky Tibitanzlové, Aleše Veselého, Ladislava Macka, Jitky Bastlové a Petra Arijčuka přinášejících nové dosud nepublikované poznatky k historii a dějinám umění a kultury v havlíčkobrodském regionu.

Studie budou představovat zpracování problematiky barokní kultury Havlíčkobrodska v 17. a 18. století, pro které byl zvolen interdisciplinární přístup zajištěný kolektivem autorů různého zaměření. V katalogu budou vedle odborných statí publikovány nejvýznamnější exponáty zastoupené na výstavě zpracované formou katalogových hesel doplněných barevnou obrazovou přílohou.

Pro obyvatele i milovníky umění i historie tak bude v prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzea Vysočiny připraven na květen – září 2014 unikátní kulturní zážitek. Výstava potrvá od 23. května do 7. září.

Aleš Veselý

Autor: Redakce

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kolo nezamkl a už se sním neshledal

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení