Během akce mají lidé možnost navštívit muzea a galerie v celé republice v netradiční dobu a s netradičním programem. Ty kromě prohlídek stálých expozic a výstav návštěvníkům nabízí také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se tak místy mimořádných a nečekaných zážitků. V Brodě byla muzejní noc v duchu první republiky. Lidé se tu mohli potkat s významnými brodskými osobnostmi, zasoutěžit si ve vědomostních a poznávacích testech nebo si užít koncert Polenského Bigbandu. Vrcholem večera pak bylo promítání prvorepublikových filmů na náměstí.

Protože je 1. červen zároveň ve znamení Dne dětí, nezapomněli pořadatelé ani na nejmenší návštěvníky. V muzeu je čekaly tvůrčí dílny, skládání puzzlí nebo fotokoutek ve stylu Studia Kamarád, kde se mohli nechat vyfotit i se svými rodiči. Pro dospělé pak byly připraveny vědomostní kvízy na téma důležitých brodských událost nebo hádání historických předmětů. „Musím přiznat, že jsem byla úplně mimo. Jedna z mála věcí, co jsem odhadla správně byl nástroj na pouštění žilou,“ smála se návštěvnice Kristýna.

Letní počasí v pátek trochu pokazil déšť, i přesto ale nakonec došlo i na avizované opékání buřtů na dvoře muzea a na koncert Polenského Bigbandu, který si přišly užít desítky lidí. Lidé se také v muzeu i na náměstí mohli setkat s prapodivně oděnými postavami, které znázorňovaly významné osobnosti Brodu z doby první poloviny 20. století. Kdo chtěl tipovat o koho se jedná, mohl svůj tip odevzdat v muzeu a všechny tajemné osobnosti byly nakonec slavnostně odhaleny. Protože v muzeu v současnosti probíhá výstava o jednom z nejvýznamnějších brodských rodáků, kterým je malíř, grafik a výtvarník Otakar Štáfl, závěr večera patřil právě jemu.

Štáfl byl mimořádně tvůrčí osobnost a stopu zanechal i v československé kinematografii. „V roce 1903 režíroval a hrál v jednom z prvních českých filmů s názvem Konec milování,“ zmínil ředitel Muzea Vysočiny Jiří Jedlička. Právě filmy z první republiky, na kterých se podílel Otakar Štáfl, mohli lidé shlédnout v závěru večera na brodském náměstí. Akce probíhala ve spolupráci s Krajskou knihovnou a Galerií výtvarného umění Havlíčkův Brod.

Noc muzeí probíhá i na dalších místech Vysočiny. 8. června proběhne také v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, v Muzeu Vysočiny v Jihlavě a v Muzeu Vysočiny v Třebíči.