„Svůj ateliér mohou zájemci přihlásit v termínu 15. dubna do 5. června na oficiálních stránkách www.vysocina-kultura.cz pomocí jednoduchého on-line formuláře. Pokud nemají možnost vyplnit on-line přihlášku, je stále možnost zaslat vytištěnou a vyplněnou přihlášku na adresu muzea. Další informace jsou k dispozici na webu v sekci Dny Otevřených Ateliérů, kde jsou také informace o minulých ročnících. Stránky budou průběžně aktualizovány,“ informovala Martina Mrázová koordinátorka celé akce.

Jak dodala, letos se uskuteční již 9. ročník Dnů Otevřených Ateliérů na Vysočině. Záštitu nad akcí opět převzala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

„Zúčastnit se mohou všichni umělci, řemeslníci, umělecké a řemeslné ateliéry, umělecké školy a galerie s působištěm na Vysočině,“ upřesnila Mrázová.

Dny otevřených ateliérů je kulturní akce, která má vzbudit zájem a rozšířit povědomí veřejnosti o umění a řemesle v Kraji Vysočina. Umělci a řemeslníci zase získávají nové kontakty, zákazníky a v případě škol a muzeí nové žáky a návštěvníky.

„V loňských ročnících bylo otevřeno přes sto padesát ateliérů na celém území Kraje Vysočina. Návštěvnost je každý rok v průměru odhadovaná na 5 až 6 tisíc návštěvníků. Účastníci loňského ročníku si pro návštěvníky nachystali dílničky pro děti, dílny a workshopy pro dospělé, výstavy, ukázky výroby a tvorby,“ popsala průběh minulých ročníku Martina Mrázová.

Součástí Dnů otevřených ateliérů jsou obchůdky ze kterých si zájemci mohli odnést domů originální šperk, malbu, keramiku, sklo a jiná originální díla. Šanci přihlásit se mají i výtvarníci a umělci, kteří nemohou z různých důvodů pozvat návštěvníky přímo do svého ateliérů. „V takovém případě se nabízí možnost alternativních prostor jako hrady, zámky, muzea, galerie, kavárny, nevyužité haly, statky, chalupy a jiné prostory,“ konstatovala Mrázová.

Dny otevřených ateliérů jsou pro návštěvníky a zúčastněné umělce zcela zdarma. Pro veřejnost každý rok vydávají pořadatelé celokrajskou informační brožuru se seznamem všech míst, která mohou zájemci v rámci Dnů otevřených ateliérů navštívit . Zajištěna je i propagace celé akce.