Na příchozí, kteří na ledečský hrad v sobotu zavítají, čeká bohatý program. Ten začíná v 9.00 hodin a potrvá až do 16.00 hodin. „Máme připravenou například filmovou dílnu, filmový fotokoutek a přijedou za námi zástupci stanice Pavlov se svými zvířátky. Vydrýsek ze stanice Pavlov byl hlavní filmovou hvězdou večerníčku O Vydrýskovi,“ upozornila Magdaléna Svatoňová z pořádající organizace Vysočina Tourism.

„V samotném hradu je připravena výstava pekelných kostýmů z pohádky Čertí brko. Odpoledne bude mít autogramiádu představitelka Markétky, hlavní hrdinky pohádky Čertí brko, Judit Bárdos. K tomu všemu veselí nás filmovými melodiemi doprovodí skvělá pelhřimovská jazzová kapela Jazz Pilgrim, jejíž členové mají nachystaný i hudební filmový kvíz,“ lákala Svatoňová.

Nebude chybět ani filmová dílna. „Návštěvníci si budou moci na vlastí kůži vyzkoušet řeholi herců i filmových tvůrců. Je pro ně připraveno 6 stanovišť, například maskérna, kostymérna, filmová střižna, příprava filmového námětu a další. Samozřejmě si každý návštěvník může zdarma pořídit originální suvenýr v podobě hvězdné fotografie z našeho filmového fotokoutku,“ přiblížila Svatoňová.

Hrad v Ledči si organizátoři nevybrali náhodou. „Akce Filmová Ledeč se nabízela od samého začátku. Ledečský hrad je totiž atraktivní a filmaři velmi oblíbenou lokalitou. Natáčela se zde řada filmů. Z těch nejznámějších mohu zmínit například vánoční pohádku Anděl Páně či pohádku z poslední doby Čertí brko s Ondřejem Vetchým, mimochodem rodákem z Vysočiny, jako vládcem pekel,“ líčila Svatoňová.

Celý letošní rok se nese v duchu Filmové Vysočiny. „V rámci tohoto tématu jsme se snažili přiblížit návštěvníkům našeho kraje Vysočinu jako atraktivní místo pro natáčení filmů, filmy, které se zde natáčely, filmové osobnosti, které se u nás na Vysočině narodily nebo tvořily,“ pověděla Svatoňová.

„Stále probíhá zážitková turistická hra Klapka, která provede účastníky po 26 filmových místech. Turistický filmový pas, do kterého se sbírají razítka z navštívených míst, je k dispozici na kterémkoli informačním centru a hrajeme o velmi atraktivní ceny. Například o víkendový pobyt na Letohrádku sv. Vojtěch, rodinné deskové hry či návštěvu filmových ateliérů,“ připomněla Svatoňová.