Vybrané snímky režisérky Olgy Sommerové, Věry Chytilové, Miroslava Janka a dalších osobností české dokumentaristiky mohou lidé sledovat přímo na počítačových obrazovkách knihovny v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči. Celoroční projekt v pondělí zahájil snímek Pavla Kouteckého Hledači pevného bodu, který v Havlíčkově Brodě osobně uvedla producentka Jarmila Poláková.

Zpřístupnění snímků pro návštěvníky knihoven je součástí mezinárodního projektu AVA, který propojuje filmové festivaly s knihovnami. Výběr snímků zajišťuje Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a jihlavské Centrum dokumentárního filmu. „Kdokoli má průkazku do některé z knihoven, může se kdykoli přijít podívat na vybraný dokumentární film,“ popisuje ředitel Centra dokumentárních filmů Šimon Bauer.

Videotéka dokumentárních filmů AVA Library bude od poloviny dubna umístěna v m-centru havlíčkobrodské knihovny. Dokumenty mohou lidé sledovat také v jihlavské a třebíčské knihovně. „Těší nás, že tímto způsobem oslovíme neotřelými dokumentárními snímky i ty, kteří moc nechodí do kina a snímky znají jen z televize,“ doplnil Šimon Bauer. Do projektu AVA se zapojily filmové festivaly a knihovny v Německu, Finsku, Belgii, Irsku i Itálii.

Úvodní dokument Hledači pevného bodu natočil režisér Pavel Koutecký. Snímek se ohlíží za polistopadovým děním očima čtyř jeho účastníků - Michaela Kocába, Jana Rumla, Martina Mejstříka a Kryštofa Rímského. V časosběrném snímku autor sleduje osudy hlavních hrdinů po dobu 12-ti let.

„Žijeme v čase, kdy média na nás chrlí nové a nové informace, a tak velmi rychle zapomínáme, jak to bylo včera, před měsícem, před rokem, před lety. Tento film nabízí divákům příležitost znovu spolu s jeho hrdiny prožít momenty z nejmladší historie naší země, ale také konfrontovat proměny jejich názorů a postojů se změnami v názorech a postojích vlastních,“ uvádí tvůrci dokumentu.

Dále se návštěvníci knihoven mohou těšit na celovečerní dokument věnovaný olympioničce Věře Čáslavské s názvem Věra 68. Režisérka Olga Sommerová za něj získala cenu Nejlepší dokumentární film na mezinárodním festivalu MIDA v Šanghaji a vyznamenal ho i Český filmový a televizní svaz. Olga Sommerová je autorkou i dalšího snímku nazvaného příznačně Magický hlas rebelky. Dokument vypráví příběh zpěvačky, signatářky a mluvčí Charty 77 Marty Kubišové.

Vedle toho ve videotéce knihoven nebudou chybět ani snímky Heleny Třeštíkové (Zkáza krásou), Drahomíry Vihanové (Denně předstupuji před tvou tvář), Věry Chytilové (Pátrání po Ester), Miroslava Janka (Olga, Normální akustický film), Víta Klusáka a Filipa Remundy (Český sen) a spoustu dalších filmů předních českých tvůrců.

„V dnešní době se natáčí stále více dokumentárních snímků, bývá však těžké je dostat k tomu správnému publiku. Klasická kinodistribuce už nestačí. Proto jsou v posledních letech tak oblíbené filmové festivaly nabízející kvalitní filmy z celého světa velkému publiku. Propojení dokumentů a knihoven je zajímavý nápad, který pomůže filmům najít nové diváky,“ komentuje spolupráci s knihovnami ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka.