Setkání začne odpoledne přesně ve čtyři hodiny, a to v podkroví knihovny.

Čas nad knihami navíc zpříjemní i herec Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana. Čepelka představí své verše a Josef Pepson Snětivý bude nejen číst, ale také hrát – třeba na saxofon.

Josef Pepson Snětivý přečte výňatky ze své básnické sbírky Z deště pod opak, o níž Miloň Čepelka napsal: „Pochopil jsem, že stále zamilovaný muž, který k ženám vzhlíží s úctou, neboť v nich právem vidí jak pramen inspirující slasti, tak korektorky mužsky snivých úletů, rušitelky, ale i strážkyně ztrácené a vždy jen na mžik znovu nabývané kýžené rovnováhy, partnerky otevírající nám když ne dvířka, pak jistě aspoň kukátka do svědomí a do tajemných prostorů za zjevnou skutečností, nemůže básníkem nebýt."

Pánové Snětivý a Čepelka společně po besedách jezdí zhruba dvakrát měsíčně. Častěji to nejde kvůli Čepelkově nabitému diáři. O tom, proč se dali dohromady, Snětivý řekl: „Díky tomu, že jsme v mnohém stejní a v mnohém zase zcela odlišní, doplňujeme se na besedách zcela spontánně 
a přirozeně. A když třeba upadnu do rozpaků nad tím, jak navázat na Miloňovy nádherné verše, mám to štěstí, 
že mohu vzít saxofon či jiný hudební nástroj a zahrát píseň. Jinak přirozeně oba čteme ze svých knih, hovoříme 
o své cestě k literatuře a dostane se i na otázky."

Josef Pepson Snětivý je mimo jiné prozaik i poeta, muzikant, skladatel, textař a nakladatel. Příští rok by rád vydal druhou básnickou sbírku, ovšem nyní pracuje na knize 
s pracovním názvem Člověk 
a vladař Petr Vok z Rožmberka. „Chtěl bych se na tuto obrovskou osobnost podívat trochu jinak než slovutní historici. Nedokážu však říct, kdy tato kniha vyjde, času na psaní je po čertech málo a navíc se v posledním roce zase o něco více věnuji muzice. Tu jsem předtím upozadil," prozradil.

Kateřina Malá