VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Ochotnické divadlo v Přibyslavi oslavilo 160 let

Přibyslav - Už celých 160 let. Tak dlouho existuje v Přibyslavi ochotnické divadlo. Toto významné výročí si připomenuli členové ochotnického divadelního spolku Furiant, v Přibyslavi v sobotu večer.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Historie ochotnického divadla v Přibyslavi je dlouhá a bohatá.Foto: Deník/ Štěpánka Saadouni a archiv A. Šauerové

Kam až sahá historie ochotnického divadla v Přibyslavi, které patří k nejstarším na Vysočině? To nejlépe mapuje magisterská diplomová práce Petra Mrkvičky pro filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Práce má název Spolky v Přibyslavi v letech 1850 až 1945. Autor čerpal svoje poznatky z bádání dlouholeté režisérky ochotnického divadla Anny Šauerové a takzvané Půžovy kroniky.

Herectví je dřina

Přibyslavský divadelní soubor má na kontě stovky premiér a repríz nepočítaně. Tou poslední novinkou byla hra Ve vší počestnosti na motivy hry Williama Shakespeara Veselé paničky windsorské. „Dnes již nemusí aktéři jít přes celé město v kostýmu nebo nastupovat otevřeným oknem ze zahrady, jak tomu tehdy při vzniku amatérského divadelničení bylo,“ zavzpomínala na začátky tehdejšího ochotnického divadla, režisérka Anna Šauerová dodala: „Herectví, i to ochotnické, je práce, zodpovědnost, snaha vypracovat se od malých rolí a ukázat kolegům, že je na ně spolehnutí. Bohužel, někteří začínající herci se dnes domnívají, že v souboru dostanou hned velkou roli a budou z nich hvězdy. Dnes se už nenosí dělat zdarma ve svém volnu něco pro jiné.“ Možná pro tu náročnost, která už mladé lidi většinou neláká, ochotnický divadelní soubor pomalu stárne a jeho věkový průměr už hezky dlouho není 35 let.

Ale ochotnické divadlo nepotřebuje jen herce. Celých dvacet let života prožila s ochotnickým divadlem Věra Jirásková. „Jsem výtvarnice, mám legraci ráda, ale na jevišti jsem nikdy nestála. Malovala jsem pro divadlo kulisy. Bavilo mě tvořit, vymýšlet si podle fantazie. Snad nejnáročnější a nejhezčí kulisy jsem vyrobila do hry Sto dukátů za Juana,“ zavzpomínala paní Věra. Marie Macálková je zase kadeřnice. Herce česala hezkých pár let. Nejraději vzpomíná na náročné paruky pro operetu Mamzelle Nitouche.

Na maškarním plese

„V roce 1857 na prvním občanském maškarním plese v Přibyslavi zrodila se myšlenka, aby zde bylo založeno ochotnické divadlo,“ uvádí ve své historické práci Petr Mrkvička. Členové divadla pocházeli z předních přibyslavských rodin, jako první divadelní představení se hrály hry se zvláštními názvy: Doktora Fausta domácí čepička, Hadrník pařížský, Galejní otroci a další.

„Herců bylo tehdy 18. Že jim nechybělo sociální cítění, svědčí fakt, že výtěžky svých představení věnovali často na pomoc chudým nebo lidem postiženým povodněmi,“ podotýká Mrkvička. Ovšem ani jim se nevyhnula pohroma. Bohužel 14. října 1908 kvůli požáru v hotelu Klusáček přišli sami herci o veškeré vybavení.

Dnes by už ochotníci takovým představením, jako Faustova čepička, publikum asi nezaujali, stejně tak by diváci sotva přijali staročeský jazyk z 19. století. „Kdyby dnes mluvil herec na scéně archaickou češtinou z doby Aloise Jiráska, tak by se diváci zřejmě smáli. Proto je třeba některé historické texty hodně upravit,“ podotkla režisérka Šauerová, která za svoji režisérskou kariéru uvedla na přibyslavská divadelní prkna více než 20 her.

Hra za všechny peníze

Nejnákladnějším představením v historii přibyslavských ochotníků byla hra Jánošík. Hrála se roku 1929 u zříceniny hradu Ronov v režii Jindřicha Vodičky. Účastnila se stovka herců, koně, povozy, na jevišti se i střílelo, naštěstí slepými náboji.
V současné době nabízí divadelní soubor v Přibyslavi divákům hlavně veselohry. Jak vysvětlila Šauerová, je potřeba vybírat hry a obsazovat role podle toho, co jsou amatérští herci schopni zvládnout. Jde o to, aby se divák pobavil, protože publikum se dnes chce hlavně smát, ale aby se herec na jevišti necítil trapně.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.
14

OBRAZEM: Hokejisté mají po výhře nad Švýcary jisté čtvrtfinále

Daniel Matějka stojí v čele sboru Českobratrské církve evangelické v Moravči od roku 2008.
6

Mám za to, že bychom o něco důležitého přišli, kdybychom půst chtěli přeskočit

V dubnu se začne s úpravami Smetanova náměstí. Trhy zůstanou

Havlíčkův Brod – Současná podoba Smetanova náměstí se již brzy změní. V dubnu odstartuje druhá fáze plánované revitalizace, která náměstí promění v relaxační zónu s vodními prvky a řadou odpočinkových míst. Někteří obyvatelé Havlíčkova Brodu se v souvislosti s úpravami obávali, že přijdou o oblíbené trhy. Město chce ale tržnici v modernější podobě zachovat. Během rekonstrukce se pouze na čas přemístí do horní části náměstí.

Pes uvízl v nastražené kovové pasti

Lány – V kovové čelisťové pasti nastražené na neoploceném pozemku v obci Lány na Chotěbořsku uvízl malý pes. Případ, ke kterému došlo ve středu 14. února kolem půl desáté odpoledne, nyní vyšetřují chotěbořští policisté.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Vznik okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě a její historie

Havlíčkův Brod /SERIÁL - JAK SME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Neocenitelným pramenem poznání okolností vzniku a stoleté tradice historie Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě jsou výroční zprávy o činnosti zdejší nemocnice, které k jejímu patnáctiletí začal v roce 1912 vydávat MUDr. František Zahradnický, rytíř řádu Františka Josefa II., primář a operátor nemocnice - jak zněl jeho tehdejší titul - a pilně v tom pokračoval až do svého odchodu do Prahy v roce 1930.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT