VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Panuška půvabný kraj kolem Lipnice miloval i maloval

Golčův Jeníkov – Příští rok tomu bude 90 let, co malíř Jaroslav Panuška koupil pozemek v Kochánově, vesnici u Světlé nad Sázavou, a v ní si postavil jednopatrový srub s ateliérem.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Obraz s názvem Lipnice od Jaroslava Panušky si na výstavě v Goltzově tvrzi v Golčově Jeníkově prohlíží Jarolím Dostál z Radoňovic u Nového Města na Moravě.Foto: Ivo Havlík

O tři roky poději se tam z Prahy přestěhoval natrvalo s celou rodinou.  V Kochánově jeden z největších žáků slavné Mařákovy krajinářské školy prožil druhou polovinu tvůrčího života a jeho paleta tam nakonec osiřela.

Mistr ve vsi zemřel 1. srpna 1958 ve věku 86 let, pochován je na světelském hřbitově. V Galerii Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově je do 9. prosince výstaven průřez Panuškova díla a od 14. prosince bude možné shlédnout jeho velkou výstavu v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.  Oba výtvarné salony, první soukromý a druhý státní, tak důstojným způsobem připomenou letošní 140. výročí Panuškova narození.

„Některé obrazy pro naši výstavu, která u nás překlene Vánoce a Nový rok nám v Goltzově tvrzi slíbili zapůjčit," řekla ředitelka havlíčkobrodské galerie Hana Nováková o spolupráci obou výstavních domů.
Kurátor expozice v Golčově Jeníkově, Ladislav Málek, ví, že Panuškovy „vysočinské krajiny" jsou v okolí v mnoha domácnostech.

Často zpodobňoval Lipnici a Melechov

„My jsme se rozhodli představit Jaroslava Panušku nejen jako krajináře, ale jako malíře, jemuž bylo blízké hledání nových směrů, a proto na naší výstavě převažují díla dnes velmi ceněná pro svoji, ve své době, odvahu a nadčasovost. Přijďte se podívat a prohlédnout si čarodějnice s hejny havranů, vodníky a jiná strašidla. Projděte se mezi obrazy se stády mamutů a staroslovanskými hradišti", dodal Málek.

V Kochánově Panuška maloval především hrad Lipnici, například v trvalé expozici havlíčkobrodské galerie je vystaven obraz požáru lipnického hradu, na němž oheň po střeše rozfoukal bájný červený kohout. Zpodobňoval také vrch Melechov a další motivy z okolí a starý dub před srubem. Je známo a připomíná to i pamětní deska na světelském železničním nádraží, že Panuška v roce 1921 na Lipnici přivezl Jaroslava Haška a Josefa Ladu. Spisovatel tam už svůj život dožil, první ilustrátor Švejka za jeho tvůrcem na Lipnici z Prahy rád jezdil.

Ladislav Málek na úvodní místo katalogu Panuškovy výstavy v Goltzově tvrzi zařadil faksimilii téměř přesně 90 let starého dopisu. S domicilem „Lipnice u Světlé nad Sázavou" a datem 14. prosince 1922 Hašek svému příteli s poetickou licencí sobě vlastní sděluje: „Drahý Panuško! Je směšné pro nás tvrdit něco… Kdo věří u nás, co nám píšeš, že sníh již sešel, bláto je? Když ze sněhů zde vyhrabují tiše s muzikanty jich ladné hoboje, když vracejí se z muzik domů, bouř sněhová je zastihne. Vím, otče, že Ti při té zprávě Tvé dobré srdce zajihne. Jsou závěje zde sáhu výše, den každý najdou někoho, jenž ubývá, že zmrzlý chudák z tohoto světa do světa onoho – (Licencia poetica!) Mráz je zde strašný, kosti praští, ať hrom hned do mne řádný praští, když lhu Ti procent jenom deset! Vše pod sněhem, řad vesnic zmizel, Kejžlice, Hora už jsou zaváty, na hody prasečí k nám přišel finančník z Brodu, lotr proklatý. S životní pohromou již sype pokuty, svou mámu udal, nezdanila svini, tak chcípáme zde nevinní i vinní… Tvůj Jaroslav Hašek".

„Hanuškovým druhým domovem se stal v roce 1923 kopcovitý kraj Vysočiny, jejž možno přehlédnout z výšky zříceniny hradu Lipnice. Okolní krajina byla obzvlášť blízká jeho malířskému cítění a stala se hlavním zdrojem jeho tvorby. Usiluje zde o zachycení světelných dojmů a atmosférických nálad krajiny ve všech jejích ročních proměnách i o vystižení místního koloritu. Rád maluje nazlátlé podzimy a zimy, jimž – jako Kaván – říká sněhy. Jeho obrazy mají hloubku zamlžených dálek, stejně jako intimitu uzavřených přírodních výseků, vyplývající z pečlivého studia plenéru. Zvláštní pozornost věnoval hradu Lipnice, jejž zachycoval v současné podobě i v několika jeho historických proměnách," napsala ve vstupním slově katalogu výstavy kunshistorička Jitka Boučková.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení