VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pětasedmdesátiletý umělec vystavuje na lipnickém hradě

Lipnice nad Sázavou - Sochař Otakar Marcin pro modelaci nezná lepší námět, než tělo ženy.

8.8.2014
SDÍLEJ:

I Hlava filozofa je dílem Otakara Marcina.Foto: Ivo Havlík

„Akademického sochaře Otakara Marcina, rodáka z Prahy, osud zavál na Vysočinu již v roce 1972. Kraj si ho podmanil, vracel se sem a nakonec od roku 1989 zakotvil natrvalo. Na Lipnici působil deset let jako vedoucí kamenosochařského ateliéru, který vlastně celý z bývalého kamenického učiliště vybudoval," řekla Deníku Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Vedle volné sochařské tvorby a pedagogické činnosti se Marcin věnuje především restaurování.

Ačkoli je autorem řady soch, plastik a daších děl, které zdobí veřejná prostranství a instituce v Praze a v mnoha dalších místech Česka a Slovenska, jeho dílo veřejnost až tolik nezná. Podle Novákové je to dáno tím, že sochař volnou tvorbu ze skromnosti sobě vlastní často nevystavuje, dosud měl pouze sedm samostatných výstav, z toho jich pět bylo v hlavním městě Praze.

Začínal v ateliéru  Břetislava Bendy

„Jeho realizované sochy v krajině mnohdy bereme jako její samozřejmou součást a málokdy je spojujeme s autorem. Přitom na Vysočině například zhotovil žulovou kašnu ve Světlé nad Sázavou, pískovcovou sochu Jana Nepomuckého v Přísece, sochu husitského kazatele Markolta ve Zbraslavicích, žulové sousoší Milenci na Lipnici," jmenuje alespoň některá Marcinova díla Hana Nováková.  Ředitelka brodské galerie připomíná, že výtvarník začínal v ateliéru akademického sochaře Břetislava Bendy, jehož hlavním tvůrčím motivem byla modelace ženského těla, a ta je také častým námětem i pro Otakara Marcina, který oteřeně tvrdí, že „žádný lepší námět nezná".

Marcin má svůj ateliér v Nové Vsi u Leštiny. V něm pracuje s různě tvrdými dřevy, pálenou hlínou, rozličnými druhy kamene, bronzem, sklobetonem i umělým kamenem.

Všemu předchází bozzetto. Drobnější sochařská skica z hlíny, vosku nebo sádry někdy bývá oddělena od vykonavatelské práce řemeslníka, proto obyčejně mívá větší hodnotu než konečné dílo.

Akademický sochař Otakar Marcin, pedagog Umělecko-průmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou, letos slaví životní jubileum – 75 let.

U této příležitosti až do 28. srpna vystavuje, spolu s akademickým malířem Josefem Saskou, v gotických prostorách hradu Lipnice nad Sázavou. Vhodnější prostor pro tak rozsáhlou expozici dvou velkých umělců z Vysočiny by se sotva jinde našel. 

Ivo Havlík

Autor: Redakce

8.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT