Stejně tak panují předsudky, že akordeon je hudební nástroj pro starší generaci. Opak je však pravdou. V Havlíčkově Brodě při Základní umělecké škole (ZUŠ) J. V. Stamice funguje již více než čtrnáct let akordeonový orchestr Pohoda, ve kterém hrají žáci od 9 do 20 let. Ti na harmoniku umí zahrát jakýkoliv žánr, tedy od vážné hudby přes populární až po dechovku. Orchestr od prvopočátku vede učitelka Ivana Laštovičková.

Říkám si, že musí být náročné hrát na akordeon dechovou hudbu, zvlášť ještě v orchestru…
Všechny písně, a to nejen ty lidové, máme upraveny speciálně pro akordeon. Samozřejmě to není úplně jednoduché, ale vždy záleží na konkrétní skladbě nebo písni, za kterými stojí hodiny domácí přípravy a pilné souhry v ZUŠ.

Jak konkrétně vypadá výuka ve vašem orchestru?
Výuka orchestru probíhá každý pátek odpoledne. Pokud máme před soutěží či větším vystoupením, nacvičujeme i o víkendu, kde se zabýváme všemi detaily orchestrální hry. V průběhu týdne probíhá individuální výuka žáků podle domluveného rozvrhu, kde se zabýváme nejen souborovými skladbami, ale i sólovým repertoárem.

Kolik lidí v orchestru hraje?
V současné době máme necelých třicet akordeonistů a dva bubeníky, přičemž původně jsme začínali s dvanácti členy. Každý rok na podzim přibírám nové členy. Jedná se většinou o žáky třetího ročníku ZUŠ.

Takže pokud bych chtěl třeba svého syna přihlásit k vám, tak mohu?
Ano, přišli byste na talentové zkoušky, a pokud by syn splňoval určité muzikální předpoklady, začali bychom s výukou. Vyučuji i předškolní děti, samozřejmě byste nezačínali hned v orchestru, výuka by probíhala nejprve v individuálních hodinách.

Takže dejme tomu, že byste mého syna vzali. Co by následovalo?
Syn by byl zařazen do třídy jedné ze tří učitelek akordeonu. V mé třídě se na první hodině začíná písničkou Halí, belí. Postupně přidáváme cvičení a další písně, které vychovávají žáčka k tomu, aby rád cvičil. Postupně bychom objevovali všechny taje a možnosti akordeonové hry. Neméně důležitá je i spolupráce s rodiči, kteří většinou u malých dětí dohlížejí na správnou domácí přípravu.

Rozumím tomu tedy správně, že základní umělecká škola funguje na podobných principech jako běžná základní škola?
Ano, vyučuje se od září do června a velmi důležitá je i domácí příprava jako na základní škole. Výuka je rozdělena na dva stupně, rozdíl je pouze v tom, že první stupeň je na sedm a druhý na čtyři roky. Jakmile má žák za sebou tři roky studia, může začít hrát s naším orchestrem.

Kolik vůbec v dnešní době stojí takový akordeon? Předpokládám, že každý hráč musí mít svůj vlastní…
Děti mají doma svůj vlastní akordeon na cvičení a v ZUŠ hrají na školní. Cena je velmi různá, ale začátečníkům doporučuji, aby si koupili domů na cvičení starší akordeon s 60 nebo 72 basy v cenové relaci okolo pěti tisíc korun. Naopak nový akordeon podobného rozsahu je mnohem dražší a jeho cena se pohybuje okolo dvaceti až třiceti tisíci korun. Záleží většinou na kvalitě hlásků. Jak žáček roste, potřebuje i větší nástroj. V tomto případě již doporučuji rodičům i kvalitnější nástroj, ten je samozřejmě ještě dražší. Rozdíly jsou i mezi českými a zahraničními nástroji, cena závisí i na kvalitě hlasů.

Slyšel jsem, že na akordeon jde zahrát prakticky cokoliv, je to pravda?
Ano, jde. I náš orchestr hraje hodně žánrů. Velmi oblíbené jsou například filmové melodie, které máme opět speciálně upravené. Stejně tak hrajeme populární písně, vážnou hudbu nebo lidové písničky. S úpravou not mi dnes pomáhá moje dcera, která studuje Pražskou konzervatoř.

Myslíte si, že bych se na akordeon mohl naučit hrát i já? Nebo musím mít opravdu talent…
Určitě byste se alespoň trochu hrát naučil. Záleželo by ale na vašem talentu, píli a z toho se bude odvozovat, kolik toho budete umět a jak dobře budete hrát. Obecně mohu konstatovat, že v orchestru mám hodně nadaných a talentovaných dětí, které, když se budou dále rozvíjet, tak to mohou dotáhnout daleko.

Předpokládám, že za ty roky se dostavilo již mnoho úspěchů a ocenění…
Ano a mám z nich radost. Děti se snažily a vozily nejvyšší ceny z celostátních soutěží, od roku 2001 bodujeme i na mezinárodních soutěžích. Nejprve to bylo sólově a v různých komorních seskupeních. Cen bylo hodně, ale jmenovat je všechny nemohu, byla by to pro vás asi nuda. (směje se)

Myslím si, že ne…
Protože se bavíme o orchestru Pohoda, chtěla bych zvýraznit právě růst tohoto tělesa. Od roku 2008 vozila Pohoda třetí ceny z mezinárodních soutěží. V roce 2011 si dala za úkol alespoň o trochu se poposunout výše. Doslova jsme dřeli každý víkend. V říjnu 2011 se orchestru poprvé podařilo na mezinárodní soutěži akordeonových orchestrů v Praze získat první cenu. Současně si náš orchestr dovezl s nejmladšími účastníky v soutěži pohár absolutního vítěze kategorie do 24 let. Tenkrát jsem po vyhlášení výsledků poprvé v očích našich hráčů viděla slzy štěstí a dojetí. První ceny jsme s Pohodou na mezinárodních soutěžích získali i v roce 2012 a 2013, zajímavou trofejí byla i Cena Jindřicha Felda pro nejlepší interpretaci soudobé skladby. A protože hrajeme rádi pro posluchače Havlíčkova Brodu a okolí, vážíme si hodně i Ceny Havlíčkova Brodu za kulturní přínos městu v roce 2013.

Hezké. Je vidět, že hudbou žijete…
Myslím, že ano. Učit jsem začala již při škole – na podzim roku 1984, kdy jsem navštěvovala konzervatoř. V roce 1986 jsem dostala tady na škole plný úvazek. Snažím se, aby měli žáčci hudbu rádi, mnohým k tomu pomáhají právě lidové písně, které mají tu moc oslovit hodně posluchačů. Mnohé děti rády hrají a zpívají, takže spolupracujeme na ZUŠ i s učitelem zpěvu a bicích nástrojů, hráli jsme dohromady i s klavíristkou, s dechovými nástroji, s houslisty a dalšími. Je to všechno jenom hodně náročné na čas. Osobně jsem měla v životě velké štěstí, že mám skvělou rodinu, úžasného manžela, který mi vždy pomůže, když už někdy opravdu nemůžu.

Rozumím…
A co se týče našeho orchestru, měla jsem i štěstí na muzikanty kolem sebe. Právě Ottu Bauerovi – zakladateli dětské dechové hudby v Havlíčkově Brodě – vděčím za skvělý rozjezd Pohody v prvních letech existence.

Máte v orchestru více kluků, nebo holek?
Myslím si, že je to docela vyvážené, u starších ročníků je více děvčat, u středních více chlapců, u mladších více děvčat…

Stalo se vám někdy, že nějaký žák například před koncertem onemocněl?
Určitě ano. Vždy musíte být připraven a mít někoho v záloze. Samozřejmě jsem radši, když se podobné situace nedějí, ale stát se může cokoliv. Naštěstí mám pořád skvělé mladé hráče v orchestru, kteří jsou ochotni i těsně před koncertem se naučit jiný part, abychom mohli za každé situace vystoupit.

Zkoušeli jste někdy skládat vlastní písně nebo nahrát nějaké album?
Zatím ne, pouze o tom uvažujeme. Líbila by se mi i nějaká vlastní píseň, která by nás charakterizovala. Pokud jde o vlastní album, máme zatím pouze pár amatérských nahrávek z různých koncertů a soutěží. Uvidíme, co přijde časem.

Když už mluvíte o vlastní charakteristické písni, má nějaký význam nebo symboliku název Pohoda?
Jsem ráda, že se ptáte, protože název Pohoda si vymysleli sami žáci. Vyjadřuje jejich pohodové hraní a svým vystupováním chceme, aby se pohodově cítili i naši posluchači. A ti se zatím rádi vracejí na naše koncerty.

Evidentně nemáte o posluchače nouzi, že?
Máte pravdu a jsme za to moc rádi. Na většině našich koncertů máme plné sály posluchačů, mezi kterými se najdou i skalní fanoušci. I když máme v současné době s Pohodou dvě naše největší akce za sebou, ráda bych přesto pozvala čtenáře na nejbližší vystoupení orchestru, kde již jsou stanoveny termíny: 2. května – Kulturní dům v Jindřichově Hradci, 23. května – Perknov a 13. června – Kulturní dům v Novém Městě na Moravě. Pohodu budou moci slyšet posluchači v květnu až červenci samozřejmě i v Havlíčkově Brodě a okolí. Další informace máme na webových stránkách naší ZUŠ.