VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poklady Vysočiny – Skvosty depozitářů: Na jednu vstupenku do muzea i galerie

Havlíčkův Brod – Putovní výstava Poklady Vysočiny – Skvosty depozitářů dorazí v závěru roku také do Havlíčkova Brodu, a to hned na dvě místa.

9.12.2015
SDÍLEJ:

Muzeum Vysočiny.Foto: Libor Blažek

Na jednu vstupenku se tak zájemci budou moci od 11. prosince podívat do havlíčkobrodské Galerie výtvarného umění i sousedního Muzea Vysočiny, kde uvidí ty nejcennější a nejzajímavější předměty z depozitářů všech sbírkotvorných institucí Kraje Vysočina. Výstava umožní nahlédnout do muzejního a galerijního zákulisí a přiblíží každodenní práci muzejníků a galeristů, a to až do 28. února příštího roku.
Vernisáž v pátek

Společné slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v prostorách muzea 11. prosince v 17 hodin. Hudební doprovod zajistí duo Jitka Baštová – akordeon a Jindřich Macek – loutna.

„Výstava je rozdělena na muzejní a galerijní část. Poklady muzeí Vysočiny prezentují přírodní, kulturní a historické bohatství regionu. Návštěvník uvidí exponáty z živé přírody, vzácné nerosty, zajímavé archeologické nálezy, dochované předměty lidové kultury, cenná výtvarná díla starého umění," vysvětlila ředitelka brodské galerie Hana Nováková.

Dodala, že poklady galerií Vysočiny představí obrazy, kresby, grafiku, ilustrace, sochy a skleněné plastiky z období od 2. poloviny 19. století po současnost a budou prezentovány ve všech výstavních prostorách havlíčkobrodské galerie včetně těch, které jsou vyhrazeny stálé expozici. Výčet autorů je opravdu pestrý – od Oldřicha Blažíčka, Oty Bubeníčka, přes Josefa Václava Myslbeka až po Olbrama Zoubka a další.

„Rozšířena bude o řadu prací ze sbírek havlíčkobrodské galerie vybraných kmenových autorů majících vztah k našemu regionu," doplnila Nováková a vypočítala některé z nich: Milan Košař, Jaroslav Panuška, Jan Exnar, Pavel Sukdolák, Venda Truhlářová, Jan Zrzavý a další. Chybět nebudou komentované prohlídky, dětský koutek a doprovodné programy pro děti.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod zaplní výstava celé přízemí a patro budovy a část exponátů bude i přímo z jeho depozitářů. „Z vystavených exponátů je možné upozornit například na unikátní soubor minerálů z Muzea Vysočiny Jihlava a Muzea Vysočin Třebíč, výstavu etnografických sbírek z Muzea Vysočiny v Pelhřimově a Muzea Vysočiny Jihlava," vypočítal ředitel muzea Jiří Jedlička. Doplnil, že ze sbírek brodského muzea bude představena zcela nově restaurovaná kniha Postila – sbírka kázání evangelického kazatele Martina Filadelfa Zámrského z roku 1592.

Atraktivní Postila

„Velmi poškozená kniha prošla náročným restaurováním, byla digitalizována a zanedlouho bude zpřístupněna veřejnosti na stránkách www.manuscriptorium.cz.

Postila je dochována pouze v 10 exemplářích z původně vydaných 800 kusů, z nichž jeden je uložen právě v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. Na význam a velkou cenu knihy upozornil muzejní pracovníky současný evangelický farář z Horní Krupé David Šorm. Kniha je ojedinělá z hlediska dějin evangelické církve na našem území a z hlediska dějin regionálních, neboť se k ní váže velmi zajímavý příběh uchovávání a znovuobjevení," prozradil Jiří Jedlička z Muzea Vysočiny.

Autor: Redakce

9.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení