Výstava Rodáci ze Zálesní Lhoty  pak bude přemístěna do Jilemnice. Jedinečný soubor děl umělců, kteří se oba narodili v malé podkrkonošské vesničce, se do Sobíňova dostal díky aktivitě některých zdejších lidí.

Výtvarníci i hudebníci  podoubravskou obec zaznamenali již před několika lety, kdy se svými benefičními koncerty a výstavami připojili k úsilí zachovat památkově chráněné sopotské varhany. Dnes je již historický nástroj v plném lesku, ale přízeň umělců Sobíňov neztratil.

Například na vernisáži výstavy Rodáci ze Zálesní Lhoty zaznělo dílo Bohuslava Martinů v podání houslového virtuosa Bohuslava Matouška a violisty Pavla Peřiny.

Výstava sama představuje obrazy a tapisérie Rudolfa Mejsnara, původem textilního výtvarníka, který si první světová ocenění odnesl již z bruselské a posléze vancouverské světové výstavy za artprotisy a tapisérie.  V současné době jeho díla zdobí mnohé veřejné budovy a galerie po celém světě. Šlitrovy grafiky ze Semaforu se dostaly do Sobíňova díky ochotě jeho dcery Dominiky Křesťanové.

Výstava je dostupná ve všední dny v úřední hodiny obecního úřadu, v sobotu, v neděli a ve státní svátek od 10 do 16 hodin.  

(krč)