Třicet let svobody, třicet let demokracie a kapely, které mají k tématu co říct – to byl záměr města Chotěboř při pořádání akce. I proto v sobotu večer na pódiu nechyběl například Václav Blabolil alias Stoker One Man Band. Multiinstrumentalista nejenom excelentně hraje na několik nástrojů najednou, ale v roce 1985 podepsal Chartu 77, o čtyři roky později spoluzakládal Občanské fórum a poté i prověřoval činnost StB a Veřejné bezpečnosti. Byl vlastně jedním z těch, kteří odstartovali protestní akce v Chrudimi. „Zhruba v polovině náměstí jsme tehdy vyvěsili nesouhlas se zákrokem policie ze 17. listopadu, a tak to celé začalo,“ vzpomněl a zároveň dodal: „Já jsem nikdy politiku dělat nechtěl. Proto jsem se později věnoval prověřování činnosti bezpečnosti, protože mi to přišlo důležitý,“ řekl.

Skromný písničkář

Zlatým hřebem sobotní sametové akce byl Ivan Hlas s muzikanty Norbi Kovácsem a Olinem Nejezchlebem. Tento bílý indiánský náčelník, jak jej někteří s oblibou označují, neměl jednoduchou kariérní cestu, ale možná proto se k ní rád vrací. Prodával v Karlíně knihy, roznášel poštu nebo dělal v Národním divadle čalouníka. Přesto zůstal písničkářem, který umí napsat jednoduchou píseň s originální poetikou. Jeho vystoupení vzbudilo u diváků emoce, dokonce se někteří dožadovali, aby zazpíval hymnu. „Nepřijde mi to vhodné,“ konstatoval skromně muzikant, jenž podle fanoušků patří k posledním pražským bohémům.

Na Sametovém festivalu se dále představila studentská kapela z Chrudimi Nezband pod vedením Roberta Freie, chotěbořská skupina Shout The Blues Band a jihlavská parta Nuklear.