Ovšem další program už je takový, na jaký jsou milovníci kvalitní – a nejen vážné – hudby zvyklí. V pátek se koná v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě od 18 hodin Slavnostní koncert žáků ZUŠ J. V. Stamice. Vstupné dobrovolné.

Více o letošním hudebním festivalu prozradil šéf organizačního týmu Josef Kekula, který je také členem Stamicova kvarteta.

Letošní ročník začal netradičně divadelním představením. Jak se vydařilo a jak na tuto novinku reagovalo publikum?
Hru Domácí představení jsme zvolili jako určité oživení v ustáleném schématu hudebních večerů. Představení humornou formou zprostředkovává pohled na prezentaci a místo klasické hudby ve společnosti, které se zdají být v proměnách času stále stejné. Představení se vydařilo, publikum jej ocenilo a bylo spokojeno, ale my jsme přece čekali, že přijde ještě víc lidí.

Všechny koncerty jsou situovány na páteční podvečer. Je to náhoda, nebo záměr?
Často bojujeme s nalezením vhodných termínů pro účinkující, takže ano, je to více-méně náhoda daná termíny a možnostmi účinkujících umělců. V letošním roce též opět probíhá další etapa rekonstrukce Staré radnice a této skutečnosti jsme se museli přizpůsobit, protože v tomto sále je koncertní klavír. Proto jsme začali se Slavnostmi o trochu dříve a zařadili koncerty ZUŠ a Dvořákova tria ještě na březen, před uzavřením sálu. Město nám v tomto ohledu vyšlo vstříc.

Žákovský koncert ZUŠ J. V. Stamice je léta tradicí. V tom, co mládež na koncertech předvádí, vídáte třeba výrazné hudební typy, které by v budoucnu navázaly na věhlas Stamice?
Pochopitelně, že v těch nejmladších se vždy skrývá naděje, že půjde o talent, který se postupem času může rozvinout. Je to ale dlouhá a často klikatá cesta, plná lopotné práce, takže často i nevýrazný typ může během času uzrát a překvapit. Proto jsem dalek předčasných soudů. Na druhé straně se od doby Stamice hodně změnilo, od úlohy hudby ve společnosti až po její „konzumaci", možností prezentace ze záznamu, rychlost šíření a specializaci. Mám však dojem, že v tehdejší době požadavky na komplexní vybavení hudebníků byly ucelenější, hráči byli nuceni komponovat a ovládat více nástrojů. To v dnešní době v oboru klasické hudby ovládá jen málokdo, tlak na specializaci a perfekcionalizmus v oboru je veliký.

Ani soubor Jasoň nemůže v programu festivalu chybět. Letos mu přijede sekundovat sbor ze Slovenska. Můžete prozradit, co nás na koncertě čeká?
Ano, letos Jasoň bude hostit své partnerské těleso ze slovenské Spišské Nové Vsi, Chorus Iglovia. Myslím, že letos oba sbory vybraly průřez svým obvyklým repertoárem, že hlavním cílem koncertu bude sdílená radost ze společného muzicírování a spolupráce, která probíhá již řadu let. Účast ve sboru je specifická záležitost, která lidem přináší radost a pohodu ze společně sdílené hudby. Těžko pochopitelné pro člověka, který to nikdy nezažil. Jak jednou řekl jeden můj dobrý známý v zahraničí: Dokud zpívám, žiju.

Další program
27. března Dvořákovo trio, Stará radnice, od 19.00
10. dubna Stamicovo kvarteto a klarinetistka Kateřina Soukalová – Váchová, klášterní kostel sv. Rodiny, od 18.00
24. dubna Kytarový recitál Lubomíra Brabce, klášterní kostel, od 18.00
8. května SPS Jasoň a sbor Chorus Iglovia, klášterní kostel, od 19.00

Kateřina Malá