Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stamicovy slavnosti zahájí koncert dětí

Havlíčkův Brod – Nadaní dětští muzikanti z umělecké školy J. V. Stamice zahájí v úterý v 17 hodin 13. ročník Stamicových slavností.

8.4.2014
SDÍLEJ:

Stamicovy slavnosti pořádá Stamic Creative Praha, reprezentovaný Josefem Kekulou, členem Stamicova kvarteta. A pomáha-jí mu nadšenci z pěveckého sboru Jasoň.Foto: Deník/archiv

Ano, tradičně a symbolicky je odstartují děti z lidušky, která nese jméno slavného brodského rodáka evropského formátu. Koncert se koná v sále školy v Havlíčkově Brodě.

Slavnosti již několikátým rokem pořádá Stamic Creative Praha, reprezentovaný osobou Josefa Kekuly, člena Stamicova kvarteta. Pomáhají mu nadšenci z pěveckého sboru Jasoň.

Josef Kekula v rozhovoru prozradil, co letos posluchače čeká.

Bylo náročné složit pro letošní ročník program?

Skládání programu každého ročníku je plné plánů a kompromisů, protože jsme limitováni našimi možnostmi a rozpočtem. Nakonec je vždy nejtěžší zvolit řešení, které vychází z reality a často jde částečně proti tomu, co by si člověk přál. Ale to není nic neobvyklého, s tím bojují dnes všichni. Najít to nejlepší v rámci možného – to je asi nejtěžší.

Máte z nějakého bodu programu obzvlášť radost?

Mám radost prakticky z každého dobrého koncertu – jako houslista letos určitě z Josefa Špačka, který vystoupí se svým bratrem. Jeho výrazný úspěch na Mezinárodní soutěži královny Alžběty v Bruselu se nevidí u nás často. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie. Určitě mám radost z koncertu varhaníka Pavla Svobody, loňského laureáta soutěže Pražské jaro, který vystoupí v Brodě s brodskou rodačkou, sopranistkou Džulou-Bártovou, a nepochybně ze závěrečného koncertu Collegia 1704 s dirigentem Václavem Luxem, který je dnes nejvýraznější osobností v oblasti interpretace barokní hudby u nás. Jeho umění rezonuje i v řadě velkých evropských hudebních center.

Je letošní ročník Stamicových slavností něčím nový, jiný?

Nevymyká se svým pojetím předchozím létům – i když snad došlo v datu posledního koncertu k souběhu dvou projektů, které mají šanci se šťastně tematicky protnout. Výstava Barocco na Havlíčkobrodsku a barokní koncert Collegia 1704 dávají vzácnou možnost uměleckého zážitku z propojení hudby a výtvarného umění té doby.

V programu letos chybí zahraniční těleso. Proč?

Otázka zahraničních těles na Stamicových slavnostech byla vždy velkou výzvou, ale také velkou starostí. Vždy jsem zastával názor, že Stamic byl a je skladatelem evropského a potažmo světového formátu, který výraznou měrou přispěl k formování hudebních kompozičních a interpretačních principů své doby, a proto bychom festival měli vnímat v tomto kontextu. Na druhou stranu se opět dostáváme k našim možnostem. Zahraniční umělci, kteří v minulých letech přijížděli do Brodu, zpravidla vystupovali na festivalu EuroArt Praha, což dávalo možnost využít určitých synergií ve výdajové oblasti a pozvat umělce do Brodu. Letos jsme se bohužel nesešli v datech konání. Dále jsme letos omezeni rekonstrukcí sálu Staré radnice, odpadly nám tím soubory, či umělci hrající na klavír.

Jak velký je organizační tým a co je při organizaci nejnáročnější?

Na tuto otázku se těžko odpovídá, protože každá činnost má svá úskalí a neradno nic podceňovat. Ale přece asi nejdůležitější je mít dobrý, přívětivý a pracovitý team spolupracovníků. Kromě mne organizaci zajišťují dobrovolníci ze SPS Jasoň, letos máme také domluvené asi dvě externí výpomoci na jednotlivé koncerty.

Další program

Všechny koncerty se konají v klášterním kostele svaté Rodiny a začínají v 18 hodin.

13. dubna – Koncert SPS Jasoň

25. dubna – Stamicovo kvarteto s Karlem Plockem a Vítem Kekulou

2. května – Laureát soutěže Pražské jaro 2013 a varhaník Pavel Svoboda, Iva Kramperová, Lucie Džula Bártová

9. května – Houslista Josef Špaček a violoncellista Petr Špaček

16. května – Kvarteto Apollon: Od klasiky k dnešku

23. května – Collegium 1704

s dirigentem Václavem Luksem

+ nový výstavní projekt Barocco na Havlíčkobrodsku v muzeu a galerii

Kateřina Malá

Autor: Redakce

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení