Minulý týden patřilo hradní nádvoří technikům a dělníkům, kteří stavěli kulisy, od středy do pátku si ho pak  „zarezervoval" televizní štáb. Pohádku, hrají v ní například Josef Somr, Miroslav Táborský, Ivan Trojan, Ondřej Vetchý, Lenka Vlasáková, Filip Cíl a další, uvidí diváci  o Vánocích příštího roku. Uvedla to vedoucí produkce Darina Levová.

„Na nádvořích  se natáčí v nejnákladnější a nejnáročnější dekoraci celé pohádky. Vzniklo tu nejen dobové podhradí, ale i náměstíčko s tržnicí, obchody, dílny a další prostory. Máme tady četný kompars i celou řadu živých zvířat," přiblížila Levová.

Interiéry na Pernštejně

Ta dodala, že  interiéry pohádky natočí režisér Strach na Pernštejně, venkovský pohádkový děj pak vznikne kromě Lednice a skanzenu Oravská dědina také na Michalově statku v Pohledi. „V Ledči i Pohledi bude Jiří Strach natáčet vždy po třech dnech. V plánu jsou i večerní a noční klapky," pokračovala Levová.

Šťastný smolař se po dokončení přiřadí k několika dalším pohádkám, které na Vysočině brněnská televize už natáčela. „Za všechny připomeňme například pohádku Český Honza, kterou jsme točili ve skanzenu Veselý Kopec na Hlinecku," řekla Levová. Ta se mimochodem produkčně podílela i na vzniku televizního seriálu Četnické humoresky.

Dva dny natáčení prožije v Ledči nad Sázavou i populární český herec Josef Somr, který nedávno oslavil své osmasedmdesáté narozeniny.

„V Ledči nad Sázavou natáčím vlastně poprvé v životě, i když soukromě jsem tu již několikrát byl. Je to krásné město, nemohu se na něj vynadívat," řekl Somr. Ten v pohádce hraje obchodníka s rakvemi.

„Textu moc nemám, ale jak to už tak v tomto věku bývá, i málo je někdy docela dost," usmál se herec a vyzdvihl práci režiséra Jiřího Stracha. „Už jsem s ním natáčel a mám ho rád. Je to pohodový a usměvavý člověk. Na práci s ním tady se těším,"  podotkl Somr.