„Přijel jsme sem s očekáváním, že účast vystavovatelů i návštěvníků bude poloviční, nemýlil jsem se,“ říká výtvarník Jiří Voháňka z Havlíčkova Brodu, který na výstavě květin v pohledském zámku nabízí rok co rok svoje obrazy.


Podle jeho zkušeností, neboť patří ke stálým účastníkům výstavy už hezkých pár let, řady vystavovatelů notně prořídly, ti, kteří přijedou, vozí jen omezené množství zboží, protože čekají, že většinu výpěstků povezou zpátky domů.


„Mají pravdu. Návštěvníci chodí, rozhlížejí se a nakupují minimálně. Stejně tak to vypadá nahoře u kostela sv. Anny na pouti. Je krize, lidé nemají peníze a začíná to být všude znát. Něco málo jsem prodal, mohu být celkem spokojený, ale to proto, že jsem realista,“ konstatuje výtvarník. Tereze Fišerové ze Ždírce nad Doubravou, která na výstavě nabízí svoje šperky, zatím optimismus nechybí a doufá, že její výtvory někoho zaujmou. „Studuji třetím rokem grafickou školu v Jihlavě a šperkařství bych se chtěla do budoucna věnovat profesionálně,“ přeje si budoucí umělkyně.


Výstavu květin a keramiky v Pohledu pořádá místní organizace Českého svazu zahrádkářů. „Kolik je tady vystavovatelů, zatím nevíme, ještě jsme se nestihli jít podívat, návštěvnost je průměrná v neděli to snad bude lepší,“ krčí rameny dva pořadatelé u vchodu.


Hlavní pořadatel předseda klubu zahrádkářů Petr Jirásek má ale jiný názor.


„Já považují výstavu za úspěšnou. Má nadregionální charakter. Přijelo patnáct vystavovatelů, jeden dokonce z Křižanova u Brna, který nabízí až 120 druhů jiřin. Podařilo se nám získat i jednoho pěstitele orchidejí,“ pochvaluje si Jirásek. jenom návštěvnost výstavy mu dělá starosti. Podle jeho informací prošla v sobotu výstavou asi tisícovka lidí. „Na první pohled se to zdá poměrně dost, ale v minulosti to bylo návštěvníků mnohonásobně víc. Je asi taková divná doba na podobné akce,“ povzdechne si zahrádkář.