„Pan Jan Šnek je rovněž členem mezinárodního spolku sběratelů. Proto víme s vysokou jistotou, že je jeho sbírka skutečně unikátní,“ konstatoval místostarosta Přibyslavi Michael Omes (KDÚ-ČSL). Právě město Přibyslav se na zápisu svého občana do knihy rekordů podílí. Velká slavnost se uskuteční od 15 hodin v městském muzeu.

Dnes je Miloslavu Janu Šnekovi 75 let. Sbírat zapalovače začal už jako kluk. V jeho sbírce se najdou unikáty i obyčejné plastové zapalovače, které koupíte v každé trafice. Zapalovače plní skříně, šuplíky, další jsou v dílně i v garáži.

Výstava zapalovačů M. J. Šneka je k vidění v Kurfürstrově domě.Zdroj: Deník / Štěpánka SaadouniV minulosti dostával zapalovače často darem, dneska už k rozšiřování sbírky využívá internet. Jeden z jeho nejdražších sběratelských kousků pochází z Mexika a je skoro celý ze stříbra. Nejstarší zapalovače pocházejí až z konce 19. století, zapalovaly se benzínem, první výrobek byl velký asi jako stolní lampa. Některé těžké mosazné zapalovače připomínají umělecká díla. Další zapalovače autor stvořil jako miniatury telefonů, autíček, pistolek, hasicích přístrojů, koulí na kulečník, či hlavu námořníka s dýmkou.

Miloslav Jan Šnek se vyučil elektrotechnikem a v okolí Rumburku začal opravovat televize. A při cestách po zákaznících se ptal, zda doma nemají starý zapalovač. I třeba rozbitý. „V šedesátých letech takové věci lidem moc neříkaly, byli rádi, že se těch krámů zbaví. Tehdy jsem získal ty nejkrásnější historické a cenné kusy,“ zavzpomínal majitel unikátní sbírky v době, kdy se výstava v Kurürstrově domě otvírala.