V Havlíčkově Brodě znají Martina Petráka jako skvělého jazzmana a pořadatele jazzového festivalu.Tento hudebník je členem České filharmonie a v legendárním sále Carnegie Hall vystupoval již podruhé. Poprvé zde hrál dokonce už v roce 2001.

Martin Petrák je umělecký vedoucí a zakladatel Haydn Ensemble ( Artistic director and founder of the Haydn Ensemble). Má široké spektrum zkušeností v intepretaci historické a moderní hudby. Sólové a komorní hře se začal věnovat již v devíti letech, kterou následně rozvíjel pod vedením profesora J.Řezáče (České noneto) na pražské konzervatoři. Po ukončení studií se v roce 2005 stal členem prvního orchestru v České republice České filharmonie. V roce 2006 založil se zpěvákem Markem Šulcem (Schola Gregoriana Pragenses) instrumentálně – vokální projekt zaměřený na barokní hudbu Musika Antiq/Aria.

V roce 2008 založil instrumentální soubor VENTI DIVERSI ensemble. Martin Petrák je členem několika komorních souborů. Od roku 2011 je odborným asistentem Ostravské univerzity – fakulta umění.

Martin Petrák je také zakladatelem a uměleckým ředitelem jazzového festivalu v Havlíčkově Brodě MHF FESTJAZZ.