Potvrzuje to obsazení Dechového orchestru mladých v Chotěboři.

„Když jsem v roce 1991 nastoupil do zdejší základní umělecké školy, měl jsem dobré zkušenosti s tím, že nemálo žen ve světě i u nás hraje na dechové nástroje, včetně žesťů. Výjimkou není ani trubka, pozoun, lesní roh, našli bychom i několik tubistek. V Chotěboři se na to dlouho nechtělo slyšet, takže prosadit v naší škole výuku dechů pro děvčata trvalo dobrých deset let. Dnes už jsou dívky u dechových nástrojů běžným a rozhodně příjemným úkazem. Hrají na flétny, klarinety, saxofony, trubky, baskřídlovky, eufonia, lesní rohy a dokonce se u našich žákyň objevil hoboj. Děvčata s dechovými nástroji jsou ozdobou našeho orchestru, nejen fyzickou, ale také muzikantskými výkony," řekl Milan Moc, ředitel Základní umělecké školy v Chotěboři, který se s vedoucím orchestru Aloisem Štěrbou střídá u dirigentského pultíku.

V Síni slávy orchestru je zapsána vůbec první chotěbořská hráčka na příčnou flétnu Kateřina Halamová, dále klarinetistka Lucie Feltlová, roz. Nedbalová, Jitka Poborská, která fouká do baskřídlovky i pozouny a Helena Melounová, co hraje na hoboj. Dvě chotěbořské hornistky vystudovaly konzervatoře. Jana Kampová-Kafková v roce 1996 přišla jako vůbec první zástupkyně něžného pohlaví do orchestru dosud výlučně chlapeckého. „Stala se inspirátorkou a první duchovní oporou pro řadu začínajících hráček a výrazně přispěla k tomu, že náš Dechový orchestr mladých se může chlubit početným dívčím zastoupením. Jana je dnes již hudebním profesionálem, což potvrzuje svými sólovými výstupy. Pro orchestr připravuje své žáky a nedokázala ji od nás odloučit ani její nová role manželky a maminky. Naopak, slíbila, že v budoucnu můžeme počítat s jejími syny – Štěpánem a Jáchymem," uvádí kronika Síně slávy o absolventce konzervatoře v Pardubicích a Pedagogické fakulty v Hradci Králové. Druhu hornistkou, která vystudovala konzervatoř, tentokrát v Brně, je Lenka Adamová. Také ona jako hornistka začínala v chotěbořské základní umělecké škole.

„S potěšením mohu prozradit, že v Dechovém orchestru mladých máme kromě těchto dvou profesionálek ještě další tři dobré hráčky na lesní roh. A nenechte se mýlit, to je zatraceně obtížný žesťový nástroj," uvádí Milan Moc. Potvrzuje, že na lesní roh hrají spíše muži, byť k plejádě nejlepších hornistů hudebního světa se řadí česká profesorka Vladimíra Klánská. Slyšet početný orchestr, v němž se dívčí dechy neztratí a dokonce hrají takříkajíc „první housle", je možné v sobotu. Koncert na počest sv. Cecilie, patronky hudby, v chotěbořské sokolovně začíná v 15 hodin.

Ivo Havlík