Již pátý koncert pro mýtickou patronku hudby připravil Dechový orchestr mladých, který letos zahájil již třetí desítku let svého působení při Základní umělecké škole v Chotěboři.  V orchestru pod taktovkou jeho zakladatele Aloise Štěrby a ředitele školy Milana Moce nyní hraje na šedesát mladých hudebníků obou pohlaví, převaha chlapců nad dívkami už není velká.

„Soubor se stal renomovaným mládežnickým orchestrem a již dlouhodobě je nedílnou součástí kulturního dění nejen ve svém regionu, ale úspěšně reprezentuje svoji školu a město i v cizině. Získal již několik festivalových ocenění a je úspěšný i v krajských a celostátních kolech soutěží dechových orchestrů vyhlašovaných Ministerstvem školství ČR. Jeho repertoár je složený nejen ze skladeb tradiční dechové hudby, ale rád do svých vystoupení zařazuje i filmovou hudbu, swingové skladby a hudbu mnoha jiných populárních žánrů. Pravidelně se vrací i k úpravám děl autorů vážné hudby," pravilo se v programu koncertu.

Od Dvořáka k Ellingtonovi

Co mladí dechaři za technické spolupráce zvukaře Jana Pavlase letos zahráli, se posluchači dovídali z vtipného průvodního slova trojice moderátorek – Michaely a Marcely Chalupových a Magdaleny Jakešové. Byla to žánrově pestrá směs sedmi skladeb: Baletto Jeana Baptistte Lully, Jen tak Duke Ellingtona, Slovanský tanec číslo 4 Antonína Dvořáka v instrumentaci Aloise Štěrby, Over the Rainbow Harolda Arlena, suita Carmina burana Carla Orffa, Lehké prsty Adolfa Langera a Florentinský pochod Julia Fučíka.  Sóla na klarinety hráli Lukáš Kopecký, Klára Pavlasová, Leoš Vyčichl a Martina Sysrová.

Druhá půlka patřila mladým z Přelouče

„Byl to nádherný, vydařený koncert, potěšila nás do posledního místa zaplněná sokolovna, dokonce chyběly židle. Naši hráči podali vynikající výkon a skvěle se uvedl také náš host – Dechový orchestr Základní umělecké školy v Přelouči, který hraje o dvacet let déle než my a spolupracuje s řadou hudebních skladatelů a odborníků české dechové hudby. V publiku jsme rádi viděli starostku města Chotěboř Elišku Pavlíkovou, je to velká příznivkyně našeho orchestru," řekl Deníku Milan Moc, jeden z dirigentů a ředitel chotěbořské ZUŠ. Mladí muzikanti byli potěšeni bouřlivým ohlasem nadšených posluchačů a chválili si bohaté občerstvení po koncertě. „Je úžasné slyšet tak početné mladé i mladičké dechy, které pod odborným vedením hrají i náročné skladby jako z partesu. Pro mě to byl větší kulturní prožitek, než o pár hodin pozdější televizní rozdávání cen Zlatého slavíka," přiznala Deníku Eliška Smýkalová z Litovle, která se na koncertě v Chotěboři ocitla čirou náhodou.  Zvláštní prožitek měla Magdalena Paclíková. Chotěbořská hráčka na baskřídlovku v ten den oslavila narozeniny.

V lednu hrají v Praze

Chotěbořský soubor se nyní připravuje na mezinárodní soutěžní setkání velkých dechových orchestrů v Národním domě na pražském Smíchově, které se koná 3. a 4. ledna 2014 pod záštitou mezinárodní organizace pro dechovou hudbu CISM. „Že nepůjde o setkání malých kutálek, svědčí skutečnost, že soutěž zahájí Ústřední hudba Armády České republiky. Pro dobrý výkon u Vltavy uděláme maximum," věří u Doubravy Alois Štěrba.

Ivo Havlík