Soutěž vznikla v rámci celoročního projektu Ilustrace do knihovny. „Děti díky němu tvořily ilustrace do knihy a zvali jsme i ilustrátory k nám do knihovny. Obrázky nosily buď přímo do knihovny, nebo je posílaly poštou. Nakonec se nám jich sešlo 187 a z nich porota, ve které byla i samotná paní Hejkalová, vybrala 85 obrázků, které jsou v knize,“ přiblížila Lenka Živná z dětského oddělení Krajské knihovny Vysočiny Havlíčkův Brod.

Podobný projekt se konal letos poprvé. „Výtvarné soutěže probíhají téměř každý rok, ale soutěž, na jejímž konci by vznikla kniha, se konala poprvé,“ potvrdila Živná.

S nápadem oslovit brodskou spisovatelku Markétu Hejkalovou přišli pracovníci knihovny. „Dlouho jsem se ostýchala napsat povídku pro děti, protože jsem se bála, aby jim to nepřipadalo směšné, ale zdá se, že jsem se trefila. Mám velkou radost, že se knihovníkům líbila a doufám, že se bude líbit i dětem, které ji ilustrovaly,“ vyslovila přání Hejkalová.

Spisovatelka nevylučuje ani další spolupráci. „Ačkoliv to byla moje teprve druhá dětská povídka, začalo mě to bavit a zajímat. Kdyby se naskytla ještě nějaká takováto možnost, byla bych moc ráda, ale to záleží na knihovně,“ svěřila se Hejkalová.

Kniha je o hejkalovi, který měl strašit u Lipnice. „Jenže byl malý, bál se a nechtěl strašit. Tak ho strašidla vyhnala a došel do města, kterému říkal Hlavičkový Brod. Našel útočiště v knihovně, naučil se číst a v knihách se dozvěděl, že je zbytečné se bát. A i když se mu v knihovně zalíbilo a nechtěl se vrátit zpět do lesa, se tam nakonec vrátil, protože tak to má být,“ prozradila část děje samotná autorka knihy.

Hlavní hrdina knihy byl jasný díky spisovatelčinu příjmení. „Jak už mám dlouho příjmení Hejkalová, tak už ani nevnímám, že je to vlastně strašidlo. Nicméně teď se to hodilo,“ zasmála se Hejkalová.

Kromě pobavení by kniha měla čtenáře i poučit. „Pointa příběhu je taková, že se děti nemají ničeho bát. Doufám, že si z toho alespoň část čtenářů vezme takové veselé poučení,“ pověděla Hejkalová.

Kniha Hejkal se nesmí bát je jedinečná nejen velkým počtem ilustrací od dětí, ale i tím, že není k sehnání v žádném knihkupectví. Děti, jejichž obrázky se v knize objevily, si ji vysloužily za odměnu a ostatní si ji mohou půjčit nebo vyhrát v brodské knihovně.