Vernisáž k výstavě se konala ve čtvrtek a i přes nepříznivé počasí si ji nenechala ujít spousta lidí.

„Musím říci, že vánoční vernisáže hodně táhnou návštěvníky, ale dnešní účast nás opravdu mile překvapila," zhodnotila s úsměvem průvodkyně Jitka Cempírková, která celou výstavu společně s kroužkem lidových tradic, působícím při DDM Junior, dala dohromady.

Vedoucí kroužku Eva Brabcová pracovala na výstavě spolu se svými kolegyněmi zhruba rok. Návštěvníci mohou vidět na 23 stromcích více než 500 ozdob.

„Lidové tradice lákají čím dál víc. Je hodně nových a moderních technik, přesto se lidé v poslední době vracejí ke svým kořenům," vysvětluje.

Pomáhali i manželé

Jedenáct členek převážně důchodového věku se v Junioru schází jednou týdně. Učí se jedna od druhé, každá umí něco jiného. S ozdobami na výstavu jim však pomáhali i manželé.

„To víte, za ty dvě hodiny se toho nedá až tak moc stihnout, vyráběly jsme proto i doma. Tak nás to pohltilo, že jsme tím zblbly celou rodinu, která se do toho pak taky zapojila," se smíchem prozrazuje.

Lidové zvyky našich babiček si pamatují jen z úlomků vzpomínek, celkový obraz si proto dotvářely i za pomoci různých knih.

„Chtěly jsme, aby tato výstava měla podobný nádech jako v letech dávno minulých. Lidé tady najdou klasické ozdoby ze šustí, papíru, šité, háčkované i krajkové. Využívaly jsme hodně přírodních materiálů, originální nápad jsou například ozdoby z makovice. Nechybí tradiční perníčky, vánočka, ale i chleba, který jsme vlastnoručně upekly," vyjmenovává.

Eva Brabcová si nesmírně váží prostoru, který jim muzeum poskytlo. A i přesto, že v muzeu se netopí a v průběhu instalace jim byla zima, společně si to užily.

„Jitka Cempírková se o nás hezky starala. Vařila nám kávu nebo čaj a neustále měla dobrou náladu. Takže jsme se u toho i pobavily," dodává Eva Brabcová.

Erika Nováková