Přidali se tak k dalším tisícům zpěváků v celé ČR, ale i v zahraničí. Tam se o organizaci postaraly především krajanské spolky. České koledy tak mohli slyšet lidé v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Turecku, Řecku, nebo dokonce i v Kataru.

Ve Světlé nad Sázavou si přišla na náměstí Trčků z Lípy společně s redakcí Havlíčkobrodského deníku zazpívat asi stovka lidí. Se zpěvem jim výrazně pomohly děti z tamního folklorního souboru Škubánek. Koledy s nimi nacvičila vedoucí souboru a učitelka Eva Pejchalová.

„Popravdě řečeno, ani jsme je nemuseli moc zkoušet. Škubánek má totiž před Vánoci a v průběhu vánočních svátků dost nabitý program, tak jsme to vzali, jak se říká, jedním vrzem," usmála se Pejchalová. Ta přivítala výraznou mediální podporu, kterou celé akci věnoval regionální Deník, ale i Český rozhlas. „Měli jsme vstup na Radiožurnálu a také v místním Českém rozhlase Region. Byla to pro nás zajímavá událost, ale také reklama," podotkla Pejchalová. Příští rok si redakce Havlíčkobrodského deníku koledy zazpívá opět ve Světlé nad Sázavou. „Škubánek bude tentokrát posílen, vezmu i starší děti," přislíbila Pejchalová. V této souvislosti připomínáme, že akce Česko zpívá koledy se v roce 2015 uskuteční ve středu 9. prosince opět v osmnáct hodin. Zpívalo se i na jiných místech na Havlíčkobrodsku, kde si celou akci organizovali místní pořadatelé.

A příští rok znovu

Akce Česko zpívá koledy si ve středu odbyla svou premiéru v Dolním Městě. Tam se na návsi u vánočního stromečku sešlo na osmdesát lidí.

„Pomohly nám děti z mateřské školy, které na varhany doprovázela jejich učitelka, a také dva chlapci, kteří hráli na flétnu a trumpetu," řekla Lída Dubnová, která se spolu s dalšími ženami z tamního Českého svazu žen ujala organizace. „Všem přítomným se zpívání líbilo, a již nyní je jasné, že se příští rok sejdeme zase a společně si zazpíváme oblíbené vánoční koledy," dodala Dubnová.

Svou premiéru má za sebou i obec Vepříkov, kde se u nasvícené kapličky sešlo více než padesát zájemců o vánoční zpívání.

„Naše malá vesnička Vepříkov opět potvrdila okolí v názoru, že patří mezi nejakčnější obce na Vysočině. Lidé se k tomu postavili čelem a celé zpívání místních občanů podpořili hudebním doprovodem," uvedla organizátorka Michaela Trtíková. Ta dodala, že po dohrání poslední koledy byli všichni promrzlí účastníci pozváni na horký čaj či něco ostřejšího v podobě vánočního punče nebo grogu. „Postupně zazněly všechny vánoční koledy a pro jistotu každý účastník obdržel text, kdyby náhodou někomu z hlavy vypadlo nějaké to slovo nebo sloka," svěřila se Trtíková.

Kytice vánočních koled zazněla i v Golčově Jeníkově, kde se akce uskutečnila v prostorách Nadačního fondu AŽ.

„Celá akce se nám moc líbila. Ve zpívání nás přišlo podpořit třicet pět nadšených zpěváků včetně dětských nadějí a malých zpěváčků. Příští rok se rozhodně přihlásíme znovu. Rádi bychom akci uspořádali na náměstí, aby nás mohlo přijít podpořit mnohem více lidí a aktivních zpěváků," konstatoval organizátor Petr Kottig.

Poprvé zpívali i v obci Mírovka u Havlíčkova Brodu, kde se sešlo okolo čtyřiceti lidí.

„Moc se nám to líbilo a jsme rádi, že jsme se sešli, i když jen v malém počtu. Je příjemné vidět, že se lidé ještě dokážou sejít a společně sdílet vánoční atmosféru," podotkla organizátorka Jiřina Trbušková.

Nad očekávání

Oblíbené vánoční koledy si zazpívali i lidé z obce Bezděkov u Chotěboře. Na návsi u rozsvíceného stromečku se sešlo více než padesát lidí, kteří si přišli zpříjemnit předvánoční čas společným zpěvem.

„Středeční zpívání a akce Česko zpívá koledy dopadly z mého pohledu nad očekávání. Podpořit malé zpěváčky přišli jejich rodiče, příbuzní, obyvatelé obce a dokonce i pár přespolních. Úderem osmnácté hodiny zaznělo všech šest vánočních koled a jako bonus jsme si dalších pět ještě přidali," upřesnila organizátorky Pavlína Culková. Ta dodala, že podobné písně budou zpívat na stejném místě i 21. prosince na zlatou adventní neděli. „Na návsi bude stát živý betlém a podávat se budou vánoční dobroty nebo medovina," uzavřela Culková.

Filip Brož