Festival dechových hudeb v Dobrohostově se rychle blíží. A máme tu další vizitku kapely, která chystá své vystoupení na prknech, co v Dobrohostově znamenají svět. Jako předposlední kapela třídenního maratónu se po roce představí humpolecká VYSOČINKA.

Kapela byla založena v roce 1997 bývalými spolužáky ze Základní umělecké školy v Humpolci. První vystoupení tehdy šestičlenné kapely pod vedením Pavla Jecha se uskutečnilo 3. května 1997 na rodinné oslavě narozenin.

„VYSOČINKA je nejmenší profesionální dechovka z Vysočiny… Během svého působení získala několik cen z prestižních soutěží v oblasti dechové hudby. Známá je nejen v celé České republice, ale své fanoušky má i v Holandsku, Belgii, Francii, Švýcarsku, Spolkové republice Německo a v Polsku. Vysočinka se skládá z pěti muzikantů a dvou zpěváků a vystupuje v klasických krojích z Vysočiny. Za krátkou dobu trvání Vysočinka natočila čtyři (dnes již šest - poznámka autora) zvukové nosiče, tři televizní pořady a úspěšně spolupracuje s Českým rozhlasem…" (z webu kapely).

Za osmnáct let svého působení se VYSOČINKA stala jednou z nejoblíbenějších dechovek nejen v rámci regionu Vysočiny. To ostatně dobře dokumentuje četnost jejich vystoupení. Výjimkou z pravidla není více jak deset hudebních produkcí v měsíci při různých příležitostech. Skutečně mě zaujalo úctyhodných 178 vystoupení kapelou absolvovaných v roce 2002. Kapela mnoha tváří má na kontě řadu výjezdů do zahraničí, opakovaně vystoupila na Moravských dnech v americkém Chicagu.

Bohatá diskografie

Pojďme k bohaté diskografii… V roce 1999 kapela nahrála své první CD názvem Rodné Jiřice, čímž VYSOČINKA vzdala hold obci, se kterou úzce spolupracuje od svého založení. V roce 2000 kapela vydala v Kubešově hudebním vydavatelství CD Máničko moje, nazvané podle titulní písně. Třetí album s názvem Pět let (2002) na společném koncertu pokřtili Karel Hegner a Franta Uher. K desátému výročí založení kapely pak VYSOČINKA vydává CD Na přání. Slavnostní křest tohoto alba proběhl 11. května 2007 v Humpolci na galakoncertě uspořádaném k desátému výročí od založení kapely. V polovině července 2011 pak VYSOČINKA vydává páté pořadové album Krámek s písničkou a v roce 2012 představuje předposlední CD s názvem Postavím si malou chaloupku.

Kuriozitou je podíl kapely na albu Rádio děda rockové kapely WOHNOUT. Pod uměleckým názvem KAČÍŇANKA a za účasti Anny K. na toto album VYSOČINKA nahrála a nazpívala valčík Vyletěl slavíček.

Dostáváme se téměř do současnosti. V říjnu 2014 poskytl Tomáš Vodrážka, kapelník a pedagog humpolecké Základní umělecké školy v jedné osobě, zajímavý rozhovor pro Pelhřimovský deník. Tomáš kromě představení kapely a svých hudebních zkušeností dává nahlédnout do repertoárové kuchyně kapely ("Ty umělé písně, navíc s modernějším textem, se podle mě k dechovce nehodí…dříve jsem i obcházel starší lidi a hledal zaniklé skladby"), sděluje svůj názor na Šlágr TV nebo odpovídá na otázku, zda se dá uživit dechovkou na plný úvazek ("Muzika je dobrý koníček, ale špatné zaměstnání"). Dávno si myslím to samé.

Na festivalu dechových hudeb v Dobrohostově kapela vystoupí ve složení:
MICHAL BEZSTAROSTA – trumpeta, zpěv
TOMÁŠ VODRÁŽKA – baskřídlovka, trombon, zpěv
VÍT VODRÁŽKA – harmonika, saxofon
MAREK FILLA – tuba, baskytara, zpěv
ALEŠ BOČEK – bicí
DANA BEZSTAROSTOVÁ – zpěv, tamburína
LUBOMÍR PUDIL – zpěv
ONDŘEJ KOLČAVA – zvukař, trumpeta, zpěv

V průběhu loňského vystoupení právě na dobrohostovském festivalu kapela pokřtila za účasti autorů své nejnovější cédéčko "Svět je kniha nádherná - VYSOČINKA hraje písničky s texty Jaroslava Hájka".

VYSOČINKA vystoupí mimořádně už jako třetí kapela nedělního programu, aby návštěvníky festivalu ideálně naladila na závěrečný koncert hlavní hvězdy festivalu, dechové hudby MISTŘÍŇANKA. Osmdesátiminutové vystoupení VYSOČINKY začne v 16:50 hodin. Na festivalu dechových hudeb v Dobrohostově VYSOČINKA zahrála v minulosti už pětkrát (v letech 2010 – 2012 a 2014 – 2015) a její akční vystoupení bylo pro návštěvníky i pořadatele festivalu vždy zážitkem.

Nepochybuji o tom, že také letos se máme na co těšit!

(dop)