Současně bude zahájena i výstava keramiky Václava Černocha a obrazů Martiny Culkové. Výstava je zajímavým průřezem a ukázkou tvorby zkušeného výtvarníka a pedagoga a jeho žákyně.

Václav Černoch je výtvarník s výrazným rukopisem, dlouholetý pedagog, který vychoval řadu výtvarníků a stále působí na Základní umělecké škola Jana Václava Stamice. Řadu let vyučoval výtvarnou výchovu i na Gymnáziu v Havlíčkově Brodě a na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Světlé nad Sázavou.

„Keramika Václava Černocha vychází z jednoduchých elegantních tvarů, které vytváří z hliněných plátů a doplňuje točenými prvky. Velkou pozornost věnuje povrchové úpravě, struktuře, netradičním glazurám a patinám. Ke zvýraznění zajímavých struktur používá kysličníky kovů, které přecházejí do přírodní zemité glazury. Václav Černoch již několikrát úspěšně prezentoval své práce v zahraničí, například v holandském Brielle, v Mnichově, v Kolíně nad Rýnem, na Českém velvyslanectví ve Vídni a na celosvětové výstavě keramiky v Calgary v Kanadě,“ láká na výstavu brodské muzeum.

S tvorbou Václava Černocha se lidé mohou setkat na mnoha místech Vysočiny. V Havlíčkově Brodě jsou třeba součástí výzdoby nemocnice, České spořitelny, Všeobecné zdravotní pojišťovny, lékárny U Karla, hotelu Zlatý lev a jiných objektů.

„Martina Culková ve svých dílech vytváří většinou abstraktní obrazce, které zobrazují životní energii či odrazy duše. Podstata obrazu jsou barvy a jejich různé kombinace. Tyto abstraktních linie a plochy v některých obrazech propojuje se zvířaty. Na výstavě záměrně představí několik barevných variant stejné grafiky, aby poukázala, jak dokáže ovlivnit barva dílo, i když tvar je stále stejný,“ přibližuje autorku muzeum.

Vernisáž obou výstav proběhne 1. prosince od 17 hodin. V muzeu budou k vidění do 3. ledna.