Výstava Masarykův odkaz v Galerii Na Půdě připomínající život našeho prvního prezidenta a jeho rodiny byla zahájena vernisáží v pondělí 3. září.

Překvapením pro všechny účastníky slavnostního zahájení výstavy byla návštěva samotného prezidenta Masaryka. Do výstavního sálu vstoupil herec nezávislého divadla Emillion Emil Navrátil oděn do obleku, jaký tradičně nosil Tomáš Garyk Masaryk, nalíčen i s vousy, jaké prezident míval. Pozdravil přítomné a přečetl úryvek z nejslavnějšího Masarykova projevu z roku 1928 nazvaném Obrana demokracie. Poté mu dva malí muzikanti Stanislav Mühlfait a Jan Prášek zahráli a zazpívali jeho oblíbenou písničku Ach synku, synku.

Mezi vystavenými předměty, které pochází především ze soukromé sbírky někdejšího jihlavského faráře Václava Merunky, jsou některé unikáty, například kresba tuší od Maxe Švabinského s portrétem prezidenta Masaryka, která měla být předlohou pro oficiální poštovní známku. Další část vystavených předmětů je zapůjčena z muzea T. G. Masaryka v Lánech a od občanského sdružení Masarykovo demoktarické hnutí.

Z lánského muzea je vzácným exponátem třeba pracovní stůl prezidentovy dcery Alice, která byla mimo jiné zakladatelkou a první předsedkyní Československého červeného kříže. Výstava Masarykův odkaz potrvá do neděle 14. října.

Jiří Víšek