VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarník Saska získal zpět své obrazy. Po dvou letech

Nová Ves u Světlé nad Sázavou - Akademickému malíři Josefu Saskovi, havlíčkobrodskému rodákovi, který střídavě tvoří v Praze a na Vysočině, se teprve po dvou letech vrátily tři obrazy, které v roce 2006 poslal na III. mezinárodní konkurz do polské Vratislavi (Wróclaw).

19.1.2009
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodský rodák Josef Saska patří k předním českým výtvarníkům. Výstavní síň v pražském Hollaru k umělcovým šedesátinám připravuje velkou výstavu jeho grafického díla.Foto: Ivo Havlík

V dolnoslezské metropoli Saskovo dílo uvízlo a výtvarník je nemohl za nic na světě dostat zpátky.


„S něčím podobným jsem se za čtyřicet let výtvarné práce nesetkal. V rozporu s písemnými závazky mě organizátoři výstavy dva roky nevraceli zaslané kresby a neposlali ani katalog. Napsal jsem jim šest urgentních dopisů a bylo to jako příslovečné házení hrachu na zeď,” hovoří o hořkém poznání Saska. Co o tom soudí ředitelka havlíčkobrodské Galerie Vysočiny?


„Kdybychom něco takového provedli, nevrátili dílo a neposlali ani katalog z výstavy, kterou zahraniční umělec na své náklady obohatil, byla by to mezinárodní ostuda. Poškodila by dobré jméno naší galerie. Je to vysoce neprofesionální a nekorektní,” říká Hana Nováková.
Josefu Saskovi pomohl novinář, spolupracovník Havlíčkobrodského deníku, Ivo Havlík.


„Působil jsem kdysi v Polsku, znám polské reálie a umím řeč. Využil jsem ji a pořadatelům vratislavského bienále napsal, že v jejich chování spatřuji překážku v rozvoji česko-polské kulturní vzájemnosti a že nemohu takové chování tolerovat. Dal jsem jim týden na nápravu. A stal se zázrak, ještě týž den, co obdrželi dopis, odeslali obrazy a katalog,” popisuje Ivo Havlík způsob, jakým postupoval.


Vymluvili se na stávku, která nebyla


A skutečně za několik málo dnů měl Josef Saska ve svém ateliéru v Nové Vsi u Světlé nad Sázavou všechno zpátky. Vedení mezinárodní výtvarné přehlídky však pro své nepřípustné jednání zvolilo falešné zdůvodnění. Vymluvilo se, že obrazy už jednou odeslalo, ale polská pošta zrovna stávkovala, a tak je prý vrátila zpět.


Havlík ovšem zjistil, že žádná taková stávka v Polsku v uplynulých dvou letech nebyla a pokud by byla, pošta zásilky nevrací odesilateli, ale doručí je adresátovi, byť se zpožděním, až po stávce.


Na Vysočině už přes třicet let tvoří polský malíř Filip T. A. K., který se shodou okolností narodil právě ve Vratislavi.


„To mě mrzí dvojnásob, že tato neserióznost se vůči českému malíři a grafikovi zvučného jména a dobrému kolegovi stane právě v mém rodném městě. Žel, některé galerie hřeší na to, že autory unaví nekonečným ping-pongem a že se umělec nakonec přestane upomínat a rezignuje,” podotýká Filip T. A. K. ve svém ateliéru v Havlíčkově Borové.

MARTIN KASAL

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení