VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základní umělecké školy pěstují v žácích talent. Předvedly ho na ZUŠ OPEN

Základní umělecké školy představily svůj program v rámci jednoho společného dne v úterý 30. května v malých i velkých městech ve veřejném prostoru.

5.6.2017
SDÍLEJ:

V Přibyslavi se předvedli i žáci pěvecké třídy Michaely Štefáčkové.Foto: ZUŠ

Do ZUŠ Open se přihlásilo celkem 355 základních uměleckých škol z celé České republiky a záštitu nad projektem převzala paní Magdalena Kožená se slovy: „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“

K celostátní akci se připojila také naše ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod, a to nejen v Havlíčkově Brodě, ale souběžně také v Přibyslavi, kde sídlí naše pobočka. V hlavním sídle školy v Havlíčkově Brodě jsme začali již dopoledním koncertem v Obchodním centru Alej. Po obědě připravily všechny vyučované obory (hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický) velmi pestrý a bohatý program od 14 hodin na Havlíčkově náměstí. Posledně jmenovaný obor měl na starost kompletní uvádění nastudovaných vystoupení na venkovním pódiu, kde se prezentovaly jednotlivé třídy hudebního oboru, všechny soubory pracující na naší základní umělecké škole i taneční obor.

Četná překvapení si pro kolemjdoucí spoluobčany připravil v plenéru i obor výtvarný, ten navíc v odpoledních hodinách otevřel slavnostně svoji výstavu výtvarných prací v sále ZUŠ, který se tak "proměnil ve výstavní síň". Naše umělecké obory byly v podvečerním čase nachystány na workshopy pro dospělé.

A jak to vypadalo v Přibyslavi? Pódium připravené na Bechyňově náměstí přímo před budovou pobočky základní umělecké školy skvěle lákalo k poslechu procházející přibyslavskou veřejnost, ale i návštěvníky v přilehlé kavárně. Učitelé vyučující jednotlivé hudební obory na pobočce (hra na akordeon, klavír, kytaru, housle, dechové nástroje a zpěv) vytvořili pestré dvou a půl hodinové vystoupení.

Velkým štěstím byla přízeň počasí, které nám vydrželo až do doby, kdy byly nástroje sklizeny i aparatura naložena a zavezena do bezpečí. OPEN ZUŠ v přibyslavském podání měla dvě části – koncert na náměstí od 14.00 hodin nazvaný „Předprázdninové hraní na náměstí“, a také podvečerní workshopy pro dospělé od 16.30 hodin s podtitulem „ Dospěláci, pojďte si zahrát či zazpívat“. Na pódiu vystoupilo celkem 37 žáků sólově i v rozmanitých seskupeních, jmenujme např. sborový zpěv s doprovodem akordeonu, kytarové trio, kytarové duo, zpěv s doprovodem houslí nebo čtyřruční klavír. Celý program jsem zde osobně prováděl svým mluveným slovem.

Pro četné žáky to pod širým nebem na náměstí bylo zcela nové prostředí a pro mnohé také první zkušenost s přizvučením, proto bych jim všem rád pogratuloval k výkonům i reprezentaci svých oborů. Velké poděkování patří i celému našemu pedagogickému týmu ZUŠ na obou našich pracovištích. Na závěr mi dovolte poděkovat také Městu Havlíčkův Brod za poskytnutí veřejného prostoru na náměstí a podporu s kvalitním zvučením, dále Městu Přibyslav, které pro celou venkovní akci zajistilo stavbu ohrazeného pódia i lavičky ve stínu pro posluchače, a Kulturnímu zařízení města Přibyslav za přizvučení.

Vizi Open ZUŠ: "Abychom mohli upevnit, zviditelnit a podpořit základní umělecké školy v České republice, musíme pracovat společně,“ se nám, věřím, podařilo naplnit a v příštích letech projekt naší týmovou aktivitou opět rádi podpoříme!

Jindřich Macek, ředitel ZUŠ

Autor: Redakce

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení