Kurátorce Daniele Růžičkové se podařilo ve spolupráci s Regionálním muzeem v Kolíně připravit reprezentativní průřez tvorbou Jaroslava Rösslera, Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho. Edukátorka Tereza Machovcová považuje výstavu fotografií za kulturní událost roku. „Díky výstavě se nám podařilo odkoupit několik fotografií od Rösslerovy rodiny do naší sbírky,“ pochlubila se pracovnice havlíčkobrodské galerie.

Rösslerova tvorba je experimentátorská, zaměřena na koláže, výraznou práci se světlem a často spíš připomíná grafickou tvorbu než fotografickou. Ceněná je především jeho série ze šedesátých let podobná tvorbě Vladimíra Boudníka.

Protipólem Rösslerovy tvorby jsou křehké fotografie Josefa Sudka. Galerie vystavuje jeho ateliérové série, mezi které patří melancholické výhledy z okna jeho pražského ateliéru, zátiší s květinami nebo zákoutí pražských zahrad s opuštěným zahradním nábytkem. Sudkovy fotografie jsou doplněny o artefakty z jeho malostranského ateliéru a velkoformátový fotoaparát.

Třetím fotografem výstavy je kolínský rodák Jaromír Funke. Jeho tvorba se vyznačuje přesnou kompozicí, zaujetím pro moderní architekturu a nalézáním absurdních souvislostí v každodenním životě.

Edukátorce Tereze Machovcové se podařilo výstavu oživit magnetickou tabulí s prvky ze Sudkova ateliéru. Kdokoliv z návštěvníků si může naaranžovat fotografii v klasickém stylu Josefa Sudka nebo se pokusit o surrealistický záběr ve stylu třicátých let.

Daniela Nacházelová, studentka LŽŠ