Předchozí
1 z 8
Další

Oceněný projekt nazvaný Krámek s dobrotami je sociální podnik, kde se prodávají bezobalové a místní produkty. Krámek nabízí I možnosti k setkávání místních obyvatel.

1Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

V Krámku je posezení pro návštěvníky, hrací koutek pro děti, knihovna a akvárium. Organizují se zde přednášky a workshopy na různá témata – cestovatelské, logopedické, zdravého životního stylu, rukodělné a dále akce oživující místní tradice.

2Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Krámek s dobrotami vytvořil v Malči rovněž 3 pracovní místa pro ženy, které by jen těžce hledaly na trhu práce místo. Podle majitelky obchodu Hany Novákové je cílem obchodu, především vytvořit příjemnou atmosféru pro návštěvníky, kteří si zde mohou nakoupit dobré jídlo, ale také posedět s rodinou či přáteli.

3Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Projekt a myšlenka Krámku s dobrotami vznikala dlouho, ale život nám ji dovolil zrealizovat až roku 2018. Naše rodina se přistěhovala před 6 lety do Malče. K domu č. 17, kde bydlíme, byl dům č. 18 neboli stará hospoda. Dva domy plné věcí a odpadků vypovídající, co zažily. K životu v Malči mi chybělo místo, kde se mohou setkávat rodiny s dětmi.

4Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Takové "sociálně kulturní místo". Stále mi v hlavě vrtala myšlenka "z čeho my jednou opravíme tu hospodu." Zajímala jsem se o možnosti financování a podpory na vesnici. Tehdy nejsnazší se mi zdála výzva MAS Podhúří Železných hor pro nové sociální podniky.

5Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Další podnět pro zrekonstruování staré hospody byla informace paní Macháčkové o otevření zámku Maleč od června 2018. To je takový ten pocit, že teď je ta příležitost a člověk musí zabrat, protože je to má cesta… Velkou oporou nám byla paní Markéta, která chtěla jít do projektu s námi. Pomáhala nám při opravách domu č. 18 její rodina i další přátelé a naše rodiny. Díky této podpoře se nám podařilo krámek otevřít už 22.6.2018.

6Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Začátek této budovy souvisí s příchodem F. L. Riegera v roce s nímž do Malče přišel i Bohuslav Šulc (dědeček otce Milana a Pavla Šulcových), sládek pocházející ze Semil. Šulcovy založili nejen obchod, ale také roku 1900 postavili kamennou hospodu (před tím byla dřevěná hospoda na dnešním dvoře domu č. 17). Hospodu navštěvovalo hlavně služebnictvo ze zámku a veřejnost. Pro panstvo byla hospoda v prostoru dnešní traktorky společně s pivovarem do roku 1915.

7Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové

Za války se jmenovala hospoda u Suchých (Marie Šulcová si vzala r. 1920 Karla Suchého, pozdější starosta a hostinský). Velký sál již tehdy byl vybavený elektrickým proudem, parketami a přistavěným výčepem. Roku 1947 si Věra Suchá vzala J. Rajcherta. Potomci pana Rajcherta provedli rekonstrukci v 90. letech. Od roku 2013 zde bydlí Michal a Hana Novákovi s dětmi.

8Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni a archiv Hany Novákové