Předchozí
1 z 8
Další

1Karel Chalupa z Malče hledal práci tři roky, pak dostal šanci v chráněné dílně.Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Hledal jsem práci všude možně. Jsem vyučený zedník, ale na stavbě už dělat nemohu. Bral bych tehdy cokoliv. Rozhodně nepatřím mezi lidi, kterým by vyhovovalo sedět doma a brát podporu, to je pro mě ponižující.

2Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Měl jsem navíc smůlu i v tom, že bydlím na vesnici, kde pracovní místa nejsou. Takže jedině dojíždět do města. Zájem zaměstnavatele o mou osobu ale trval jen do chvíle, kdy zjistili, že mám změněnou pracovní schopnost.

3Zdroj: Deník / Archiv

Pak následovala všeříkající věta, kterou jsem slyšel pořád, no my se vám ozveme. Když jsem ji slyšel snad po sté, bylo mi jasné, co to znamená. Že se mě zbavují, ale neřeknou mi do očí, že nemají zájem.

4Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Možnost se mi naskytla nakonec přímo v místě bydliště. Obec Maleč na Chotěbořsku otevřela chráněnou dílnu. Ta spolupracovala s jednou společností ve Žďáru nad Sázavou, zabývající se svozem komunálního odpadu.

5Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

V chráněné dílně pracuji jako vedoucí. Je nás tady deset, kteří by na trhu práce moc velké šance neměli. Naší prací je rozebírat na součástky starou elektroniku. Chráněnou dílnu provozuje obec. Otevřela ji v budově bývalé školy.

6Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Nemůžeme tvrdit, že vyděláváme. Příjmy a výdaje jsou v těsné rovnováze. Ale obci se podařillo vyřešit dva problémy. Využít budovu, která by jinak zůstala ladem, a dát práci těm, kteří ji na venkově těžko hledají.

7Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Maleč získala před sedmi lety ve výběrovém řízení velmi výhodnou zakázku od společnosti Asekol na zpracování elektroodpadu. Asekol teď posílá do dílny skoro 300 tun odpadu ročně.

8Zdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Samozřejmě i dílna v Malči zažila kritické roky. Například loni na jaře, kdy začala koronavirová pandemie. Byla karanténa. Všechno přestalo fungovat. Žádný odpad se do dílny nevozil. Měli jsme strach, jestli dílna vůbec přežije. Naštěstí se situace postupně vrátila k normálu.