Předchozí
1 z 5
Další

Moje cesta k léčbě byla klikatá. Na začátku jsem se chtěl v léčebně takříkajíc zašít před problémy, ale léčba mi změnila život, Nyní pracuji jako dobrovolník a terapeut například v dobrovolnickém centru Fokusu který pomáhá lidem s duševními problémy.

1Foto:Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka BalounaZdroj: Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka Balouna

Havlíčkobrodský Klus vznikl v roce 1973. U jeho zrodu stál lékař Vladimír Kysylka. Na první schůzku přišli dva lidé. Dnes má Klus 44 členů, patří k nejlepším v republice. Dobrou duší klubu je psycholožka Eva Holendová, pak doktora Kysylku vystřídala jeho dcera.

2Foto:Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka BalounaZdroj: Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka Balouna

Řekl bych jedno, závislost si nevybírá. U nás se sejdou lidé jak manuálně pracující, tak ženy v domácnosti i lidé s vysoskoškolským titulem. Já chci usnadnit život těm, kteří se jako já kdysi potýkají se závislostí. Pomohl jsem založit klubový časopis, vedu o každém setkání Klusu záznamy v kronice a natáčím videa.

3Foto:Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka BalounaZdroj: Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka Balouna

Pobyt v léčebně pro alkoholově závislé není žádná hanba. Paradoxně společnost toleruje opilce, ale na lidi, kteří projdou léčbou se dívá skrz prsty. Webové stránky našeho klubu www.klushb.estranky.cz je dobrý začátek pro lidi, kteří se potýkají s nějakou závislostí, touží přestat a nechtějí v tom být sami.

4Foto:Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka BalounaZdroj: Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka Balouna

U nás jsou vítáni i lidé,co se nikdy neléčili, nemají a s alkoholem problém nemají, ale je jim abstinence sympatická a myslí si, že správné je nepít. Pro závislé na alkoholu je největší problém volný čas. Aby je to nelákalo posadit se do hospody je potřeba mít nějaký zájem. Většině našich členů pomáhá nějaký druh umění. Fotografie,obrazy, psaní. Naše výtvory vystavujeme na staré radnici v Havlíčkově Brodě nebo na našich webových stránkách.

5Foto:Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka BalounaZdroj: Deník/Štěpánka saadouni a archiv Zdeňka Balouna