VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HAVLÍČKŮV BROD

Havlíčkův Brod (před rokem 1945 Německý Brod) je město, které se nachází ve stejnojmenném okrese, v kraji Vysočina. Je to přitažlivé, starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Své místo zaujímá již 700 let na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny.

Původně zde stála hornická osada u brodu přes Sázavu. Nejdříve to byl Smilův Brod, podle zakladatele Smila z Lichtenburka, o kterém existují nejstarší zmínky kolem roku 1234. Král Přemysl Otakar II. si dělal nároky na území kolem Brodu, které považoval za královskou půdu, protože se tady dolovala stříbrná ruda. Dostal se do vážných sporů se Smilem, po kterých ale velká část pozemků připadla králi. V roce 1274 byla osada povýšena na město. Ke konci 13. století město obehnáno hradbami. Od roku 1308 se město jmenovalo Německý Brod až do roku 1945.
Zdroj: http://www.muhb.cz

Komunální volby po 10 dnech: V Brodě zatím klid zbraní

Havlíčkův Brod - Zatím klid zbraní. Tak vypadá povolební vyjednávání v Havlíčkově Brodě na téma, kdo obsadí radnici. Tady shodně získala pět mandátů ODS a hnutí ANO 2011 společně se Ženami za Brod. Následuje KDÚ-ČSL se třemi mandáty a KSČM rovněž se třemi.

Fikční světy investigativní žurnalistiky a propagandy

Havlíčkův Brod - Pravda je shoda skutečnosti s poznáním. Citátem Tomáš Akvinského začal v úterý 16. října v Havlíčkově Brodě krajský seminář pro knihovníky z Vysočiny na téma Fikční světy investigativní žurnalistiky a propagandy pořádaný Krajskou knihovnou Vysočiny.

Pane předsedo klubu, hlásím se do služby

Havlíčkův Brod – „Takový výsledek jsem nečekal, byla pro mě už čest postoupit do druhého kola,“ reagoval starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl(ODS) na informaci, že díky přízni voličů se nyní stává senátorem pro volební obvod v Chrudimi. Jak vzápětí připomenul, je to historický okamžik i pro Havlíčkobrodsko.

Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl volil mezi prvními

Havlíčkův Brod – Mezi prvními vhodil v Brodě volební lístek do urny ve volební místnosti č. 14 ve škole V Sadech v pátek po 14. hodině starosta Brodu Jan Tecl.

Svatá Kateřina se dočká nové střechy

Havlíčkův Brod - V Havlíčkově Brodě již začali dělníci s rozebíráním staré střechy kostela sv. Kateřiny. Oprava bude stát přes dva miliony korun. Většina krovů bude nahrazena novou vazbou a jako střešní krytina se použije dřevěný šindel.

Úspěchu v prvním kole si vážím říká Jan Tecl

Havlíčkův Brod, Chrudim - V prvním kole senátních voleb 2018 ve volebním obvodu Chrudim jasně zvítězili starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS), který se ve druhém kole voleb utká o křeslo senátora s bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

Vědci hledají na Havlíčkobrodsku příbuzné Angeliny Jolie

Havlíčkobrodsko – Už od června letošního roku vědci na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku zkoumají DNA dobrovolných dárců. Bezplatné testy mohou lidem prozradit dědičné vlohy k rakovině prsu, vaječníků, prostaty a tlustého střeva. Díky unikátnímu projektu se už v regionech podařilo odhalit patnáct pozitivních nálezů.

Do boje o Senát postoupil dosavadní starosta Havlíčkova Brodu Tecl a Herman

Havlíčkův Brod, Chrudim - V prvním kole senátních voleb 2018 ve volebním obvodu Chrudim jasně zvítězili současný starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS) a bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Oběma dalo svůj hlas přes sedm tisíc voličů a jako jediní dosáhli výsledku přes patnáct procent hlasů.

V Havlíčkově Brodě zvítězila ODS. Do zastupitelstva se dostalo deset stran

Havlíčkův Brod - Pětadvacet míst na havlíčkobrodské radnici obsadí zastupitelé z deseti politických stran. Volby tady vyhrála Občanská demokratická strana v čele se současným starostou Janem Teclem. Ta získala 17,34 procenta hlasů, které jim zajistily celkem pět mandátů.

Odvoleno mají i klienti domova pro seniory. Na radu, koho volit, se neptají

Havlíčkův Brod – Odvoleno mají také senioři z Domova pro seniory Husova v Havlíčkově Brodě. Volební komise za nimi přišla v pátek krátce po druhé hodině odpoledne.

Sedmdesát pohledů do historie města. Pokřtili novou knihu o Havlíčkově Brodu

Havlíčkův Brod – V rámci aktuálního Knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě proběhl v pátek v šestnáct hodin i křest knihy Havlíčkův Brod včera a dnes, jejíž autory jsou historik Michal Kamp a fotograf Milan Šustr. Patrony knihy se stali náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fisherová a radní Kraje Vysočina Jan Hyliš.

Veletrh láká na rekordní počet vystavovatelů i slavné hosty

Havlíčkův Brod – Havlíčkobrodský Kulturní dům Ostrov se v těchto dnech promění v ráj milovníků knih. Koná se zde již 28. ročník Podzimního knižního veletrhu, letos s podtitulem Století samoty. Havlíčkobrodský veletrh patří k největším akcím svého druhu v České republice. I tento rok na něj zamíří spisovatelé zvučných jmen, a to nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Výstavní plochu zaplní více než 170 vystavovatelů, tisíce knih, proběhnou tu přednášky, besedy i pozorování slunce.

Den pro zdraví nejmenších okořenila bývalá Miss

Havlíčkův Brod – V havlíčkobrodském Mateřském centru Zvoneček pořádali Den pro zdraví našich nejmenších. Ten tentokrát okořenila návštěva Miss České republiky Terezie Dobrovolné.

Jubilejní přehlídku ochotnického divadla v Přibyslavi zahájila pouť

Přibyslav – Sváteční divadelní poutí v režii loutkářského souboru Pimprlata začala v Přibyslavi v kulturním domě tradiční přehlídka ochotnického divadla, Divadelní Přibyslav 2018. Ta letošní je jubilejní, má pořadové číslo 35.

Bývalý starosta sedlačí, těší se z šesti pravnuků

Havlíčkův Brod – Významného životního jubilea, osmdesáti let, se dožil bývalý starosta Havlíčkova Brodu Václav Šrámek (Zemědělská strana). Na slavnostním setkání mu blahopřál současný starosta Jan Tecl (ODS) a zástupci města.

Havlíčkův Brod nabídne předškolním dětem více míst ve školkách

Havlíčkův Brod – Zápis do mateřských škol každoročně provází obava rodičů. Dostaneme se? Třeba v Havlíčkově Brodě se ročně narodí okolo 250-ti dětí, volných míst ve školkách je ale pouze 170. Aby město vyhovělo co největšímu počtu rodičů, udělilo ve všech třídách výjimky, takže se kapacita tříd zvýšila na 28. I tak je to ale málo.

V rámci oslav vzniku Československa pořádá gymnázium koncert

Havlíčkův Brod - Ve středu se v klášterním kostele Svaté rodiny uskuteční slavnostní koncert, který bude první z mnoha akcí, jež pro studenty a širokou veřejnost chystá místní gymnázium.

Rozhledna, nový kulturák nebo knižní zahrada: tak vidí budoucnost studenti

Havlíčkův Brod – Deset tisíc hodin práce, 300 hodin konzultací nebo 700 hodin 3D tisku, to vše stojí za výstavou Vize Havlíčkova Brodu, kterou si mohou obyvatelé Brodu prohlédnout ještě o tomto víkendu v brodském AZ centru.

Svatováclavské slavnosti s Rebelem jsou v plném proudu

Havlíčkův Brod - V sobotu pokračují Svatováclavské slavnosti s Rebelem. Program druhého dne slavností začíná v areálu pivovaru ve 13 hodin a program na pódiu zahájí havlíčkobrodská dechová kapela Rebelka.

Kateřina se dočká nové střechy. Město schválilo příspěvek na její opravu

Havlíčkův Brod – Jedna z nejstarších brodských památek, kostel svaté Kateřiny, se v letošním roce dočká opravy. Po napínavém jednání havlíčkobrodští zastupitelé schválili milionový příspěvek, který částečně zafinancuje potřebnou opravu střechy. S pracemi by se mělo začít ještě v letošním roce.

Ohrožené lípy v parku Budoucnost v Brodě zachránil zavlažovací vak

Havlíčkův Brod – Letošní dlouhé a tropické léto hrozilo zničením mladých lipových stromů, které v několika předchozích letech postupně vysadil v městském parku v Havlíčkově Brodě Okrašlovací spolek Budoucnost. Naději na přežití jim dal speciální zavlažovací vak.

Nález mlýnského kamene určil střed Evropy na Smetanově náměstí

Havlíčkův Brod – S blížícím se otevřením zrekonstruovaného Smetanova náměstí radnice plánuje také jedno originální odhalení.

Na Losích se otevřel nový atletický ovál

Havlíčkův Brod – Brodští atleti mají důvod k oslavě. V pondělí 17. září se jim slavnostně otevřel nový atletický ovál Na Losích. Náklady na stavbu se vyšplhaly na necelých 37 milionů korun, přičemž částkou osm milionů korun městu přispěl také Kraj Vysočina.

Se stavbou obchvatu se čeká na rozhodnutí soudu

Havlíčkův Brod – Přípravy na dlouho očekávaný Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu, od kterého si radnice i zdejší obyvatelé slibují výrazné ulehčení dopravy ve městě, vrcholí.

Vžili se do kůže schizofrenika. Díky psychosomatu při Týdnech duševního zdraví

Havlíčkův Brod – V Havlíčkově Brodě skončily Týdny duševního zdraví. Program se přesunul na Havlíčkovo náměstí, kde se konal program DUŠEvní zdraví – spojení navázáno. Během něj si mohli zájemci zakoupit výrobky z chráněné dílny Fokusu nebo vyzkoušet psychomat na budku, který pomáhá vcítit se do kůže schizofrenika.

Učitelé nastíní, o čem je vzdělávání Montessori

Havlíčkův Brod – Vzdělávání má být o nadšení a energii, a ne o strachu ze špatných známek a neúspěchu, míní učitelka Montessori Mirka Kellovská a školní psycholog Robert Čapek. Ti o moderním přístupu k vzdělávání budou přednášet ve středu 19. září od 18 hodin v havlíčkobrodském coworkingovém centru Hubbr.

Cesta za klienty bude pro pracovníky charity jednodušší

Havlíčkův Brod, Humpolec – Oblastní charita Havlíčkův Brod se od minulého týdne pyšní šestnácti novými auty. Ta nejen že ulehčila fungování charity, ale mají především vliv na pomoc pro její klienty.

OBRAZEM: V Brodě se definitivně rozloučili s prázdninami

Havlíčkův Brod – V pondělí odpoledne se děti z Havlíčkova Brodu vyřádily v parku budoucnost, kde na ně čekalo několik stanovišť. V parku Budoucnost se konala akce Volný čas není nuda aneb Loučení s prázdninami, která tak udělala definitivní tečku za volnými dny.

Stopařský matador pohovoří o cestě z Afriky do Prahy

Havlíčkův Brod – Jaké dobrodružství může člověk zažít při stopování z Jižní Afriky do Prahy, to si mohou ve čtvrtek 13. září poslechnout návštěvníci brodského coworkingového centra Hubbr.

OBRAZEM: Týdny duševního zdraví odstartovaly besedou

Havlíčkův Brod – Týdny duševního zdraví, které se tento měsíc konají na různých místech Vysočiny, včera zavítaly i do Havlíčkova Brodu. Tady je připraven osvětový program pro studenty i pro širokou veřejnost. Festival láká mimo jiné i na koncerty nebo třeba jógu smíchu.

AKTUALIZOVÁNO

Dny evropského dědictví oživují zájem o památky. Letos zahájily v Brodě

Havlíčkův Brod – Na osm set českých památek se o víkendu otevřelo v rámci Dnů evropského dědictví. Ty byly oficiálně zahájeny v Havlíčkově Brodě. Město pro veřejnost připravilo koncerty, prohlídky významných budov, výstavy nebo videomapping s průřezem stoletou historií republiky. Slavnosti kulturního bohatství v zemi potrvají až do 16. září. Během nich má veřejnost ještě stále možnost nahlédnout do některých sakrálních nebo industriálních památek, radnic, šatlav nebo třeba i do podzemí. Na Vysočině se k akci připojilo na 70 objektů.

V havlíčkobrodské nemocnici oslavili tisící porod. V rekordním čase

Havlíčkův Brod – Letošním tisícím porodem prošel v havlíčkobrodské nemocnici malý Vašík z Prahy. Šťastné mamince Ivě Roklové se narodil ve čtvrtek 6. září ve 21.13 hodin s porodní váhou 3 860 gramů. Jedná se o první letošní tisící porod na Vysočině. V Havlíčkově Brodě se k tomuto datu narodilo celkem 1012 dětí, z toho bylo 12 párů dvojčat.

Knižní veletrh hlásí další zahraniční hosty

Havlíčkův Brod – Důvod těšit se na podzim mají v Havlíčkově Brodě zejména milovníci knih. Již po osmadvacáté zdejší kulturní dům Ostrov zaplní tisíce knih, téměř dvě stovky vystavovatelů, řada známých českých i zahraničních spisovatelů, proběhnou tu přednášky, besedy i pozorování slunce.

Za sbírání odpadků lidé získají vstupenky na film

Havlíčkův Brod – Spojit turistiku s dobrými skutky, s takovým nápadem přišel havlíčkobrodský spolek Orel jednota. Ten si pro všechny milovníky geocashingu, turistiky i krásné přírody připravil soutěž s názvem Kešky chrání přírodu. Akce vyzývá všechny zájemce k tomu, aby při procházce nebo hledání kešek věnovali pozornost také čistotě svého okolí a při sbírání odpadků se vyfotili.

Dny evropského dědictví na Vysočině otevřou na sedmdesát památek

Havlíčkův Brod – Hlavní část každoročních oslav českých památek a kulturního dědictví se letos vůbec poprvé přesouvá do Havlíčkova Brodu. Čest zahájit celorepublikové Dny evropského dědictví tak po dlouhé době bude mít Vysočina. V rámci oslav, které budou probíhat od 7. do 9. září se veřejnost může těšit na řadu významných hostů.

V Brodě se zaměří na zdraví. Vystoupí i Voxel

Havlíčkův Brod – Od pondělí 10. září bude Havlíčkův Brod hostit Týdny duševního zdraví. Ty přinesou nejen zajímavé besedy a workshopy, ale i několik koncertů. Vystoupí například zpěvák Václav Lebeda alias Voxel.

Ateliéry se návštěvníkům napříč Vysočinou otevřou již po osmé

Havlíčkův Brod - Již osmým rokem se pro návštěvníky v kraji Vysočina otevřou sedmého a osmého září ateliéry některých výtvarných tvůrců a uměleckých řemeslníků. Letos se akce účastní na dvě stovky tvůrců ve více než sto čtyřiceti pěti místech v celém regionu.

Zdravotní sestry z Oblastní charity v Brodě podporují stávku ze lepší plat

Havlíčkův Brod – Podpořit kolegyně, které nejsou spokojené s platy za svou práci, se rozhodly zdravotní sestry z Oblastní charity v Havlíčkově Brodě, které pracují v takzvané domácí péči.

Muzeum Vysočiny získalo do svých sbírek cenný sekeromlat z pravěku

Havlíčkův Brod- Sbírky Muzea Vysočiny se rozrostly o velmi vzácný a cenný exponát. Na území města Světlá nad Sázavou byl nalezen kamenný sekeromlat z pravěku. „Jedná se o nástroj vyrobený z takzvané zelené břidlice, což je hornina přinášená v neolitu na výrobu seker a sekeromlatů až z okraje Jizerských hor,“ říká Aleš Knápek, zástupce ředitele muzea.

Letec Vladimír Chadalík by letos slavil jubileum. Dočká se zasloužených poct?

Havlíčkův Brod – Životního jubilea by se ve středu 22. srpna dožil podplukovník Vladimír Chadalík, který se do událostí srpna 1968 zapsal svým ojedinělým činem v době, kdy do Československa vtrhly sovětské tanky. Prostřednictvím vrtulníkové mise za hranice republiky chtěl zorganizovat odboj proti okupantům.

Veselovský z DVTV: Každá výhra i prohra člověka posílí

Havlíčkův Brod – Veřejnost i účastníci Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského se zúčastnili čtvrteční večerní debaty s Martinem Veselovským z DVTV. Ta se konala v prostorách místního AZ centra. Martin Veselovský zde představil DVTV, prozradil zajímavosti ze zákulisí a nakonec odpovídal na otázky.

Výstavu zahájila památka obětí událostí roku 1968

Havlíčkův Brod – Výstava ze Staré radnice v Havlíčkově Brodě už brzy pravděpodobně poputuje do škol. Studenti budou mít možnost se s tématem událostí roku 1968 seznámit podrobněji.

OBRAZEM: Budoucí žurnalisté sbírají zkušenosti v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod - Do Havlíčkova Brodu se po roce opět sjeli mladí lidé se společným zájmem o média, kulturu, historii a společnost střední Evropy. Začal zde již čtrnáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, který přináší budoucím žurnalistům týden plný zajímavých přednášek a besed i pro veřejnost. 

V komunitním domě pro seniory v Brodě jsou volné už jen dva byty

Havlíčkův Brod – Všichni žijí společně v jednom domě a vzájemně si vypomáhají. Taková je filozofie komunitního bydlení. Jen do 7. září mohou senioři z Havlíčkova Brodu žádat o bydlení v novém Komunitním domě seniorů, zkráceně KoDuS. V současné době jsou volné už jen dva byty.

Před spaním jsem si listoval učebnicí dějepisu, říká Jiří Pernes

Havlíčkům Brod – Hosté úterní večerní debaty 21. srpna v havlíčkobrodském AZ Centru mluvili o předvečeru druhé světové války i o ní samotné. O pestrost názorů se Jiří Pernes dělil s rakouskou historičkou Hildegard Schmoller.

Na bečku se čekalo dlouhých deset let

Havlíčkův Brod - Dlouhých deset let se čekalo na pokračování populárního softballového turnaje – O Havlíčkobrodskou bečku. Až letos se konal v Hippos aréně jeho XVI. ročník.

Budoucí novináři ochutnali brodského Rebela

Havlíčkův Brod - Druhý den Letní žurnalistické školy studenti zahájili návštěvou havlíčkobrodského pivovaru Rebel. Vedoucí sladovny Josef Beránek provedl mladé novináře zákoutími pivovaru. Ukázal výrobu piva od semínka ječmene až po stáčení do lahví.

Výstava na Staré radnici připomíná srpnovou invazi

Havlíčkův Brod - Už 50. výročí srpnové invaze do Československa. To je námět výstavy, která byla otevřena v pondělí 20 srpna ve foyeru Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Ve Vlkovsku se již potřetí tavilo sklo

Havlíčkův Brod – V sobotu 18. srpna se v Havlíčkově Brodě již potřetí uskutečnila tavba skla v replice středověké pece, která se nachází ve Vlkovsku, nedaleko rybníka Cihlář.

Kateřina ožije uměním. Chystá se výstava i hudební piknik

Havlíčkův Brod – „I v září Kateřina zazáří,“ slibují příznivci havlíčkobrodského kostela svaté Kateřiny, kteří se nechtějí smířit s jeho postupným chátráním a tak na záchranu památky pořádají různé benefiční akce a již od prosince iniciují veřejnou sbírku, za kterou se Kateřina dočká nové střechy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT