Stejnou otázku si před časem položila 34letá Markéta Nováková z Českých Budějovic, maminka patnáctiměsíčního Samuela. „Myslím, že je fajn, když se děti socializují, že je dobré, aby nebylo jen se mnou,“ poukazuje Markéta Nováková na to, proč se rozhodla chodit se synem do kroužku.

Vybrala kroužek plavání. A udělala dobře, Samíka to dle jejích slov očividně baví. „Vůbec se nebál,“ vzpomíná s úsměvem na první hodiny. „Skvělé je, že je tam hernička, kde se děti před plaváním mohou aklimatizovat, stejně tak po plavání,“ pochvaluje si tato sympatická maminka.

Naučit miminko nebát se vody a posilovat jeho citové vazby s rodiči. To jsou jen některé z přínosů plavání, které je u rodičů miminek v posledních letech velmi oblíbené. Pro mnohé děti je to navíc vůbec první kroužek, který navštěvují.

V Baby Centru Šikulka se na plavání kojenců specializují.
A hop do bazénu. Plavání posiluje vazby miminka s rodiči

Několik kroužků má se svým téměř dvouletým synem Lukášem 30letá Lenka Šmídová z Českých Budějovic. „Začali jsme dost brzo. Když byl ještě malinký, chodili jsme vaničkovat, pak jsme v půl roce navštěvovali pohybový kroužek a pak jsme zkusili plavání,“ vyjmenovává.

Stejně jako Markéta je i Lenka přesvědčena o tom, že je dobré, když se děti vzáshrubjemně potkávají. „Věřím, ze je pro Lukáška moc důležité, aby byl alespoň jednou týdně s jinými dětmi a pomalinku se učil, jak s nimi komunikovat, co se dělá a co ne, že se třeba nebere hračka z ruky a tak podobně,“ vysvětluje Lenka Šmídová.

Rozvoj schopností u malých dětí je důležitým prvkem pro jejich celkový intelektuální, emocionální a sociální růst. Nejdůležitější roli však hrají rodiče. Právě oni jsou pro své dítě vzorem.

Rozvoj schopností u malých dětí je důležitým prvkem pro jejich celkový intelektuální, emocionální a sociální růst.
Jak podnítit rozvoj schopností u malých dětí?

Současně s tím ale přiznala, že je to pro ni mnohdy o tom vystoupit z komfortní zóny. „Obecně si mezi všemi maminkami připadám dost často nesvá. Dnes je tolik pouček, co by matka měla a neměla dělat, deset způsobů, jak mluvit na děti, že mám pocit, že se do toho trendu nemůžu nikdy vejít. Vždycky se bude nějaké mamince něco nelíbit, takže jsem vždycky ráda, když zase odejdeme,“ poukazuje na jinou stránku mateřství.

V současné době navštěvuje s Lukášem do Salesiánského centra v Českých Budějovicích kroužek s názvem Montík. „To je aktivita vycházející z montessori principů. Že třeba vezmete hračku, hrajete s ní na svém koberečku a než si vezmete další, tu první uklidíte,“ přibližuje. Výhodou je, že se tam potkává se sestřenicí. „To je pro mě velký plus,“ říká Lenka Šmídová.

Nejvhodnější je plavání pro děti od půl roku zhruba do 3 až 4 let věku, záleží na tom, kdy dítě začalo do plavání chodit.

V DĚTSKÉM BAZÉNU. Strach malých dětí před vodou spolehlivě odbourá soustřední při hře.
Plavání dětí: dětský bazén znamená hru i základní plaveckou výuku

Obě maminky už vědí, kam povedou s jejich dětmi jejich další kroky. „Už teď vím, že Lukáše moc baví hudba, takže kdyby náš tatínek doma nehrál dvakrát denně na kytaru, tak bych se snažila o nějakou hudební školu, nebo něco takového, ale takhle má zatím ten nejlepší kroužek doma,“ prozrazuje.

„Samík teď hodně tancuje, už jsem koukala po nějakých hudebních školách. Dobré je, že tam může dítě pokračovat, tak uvidíme,“ říká maminka Markéta Nováková. Oceňuje, když je možné se do kroužku přijít podívat nebo vyzkoušet. „Ono je to docela drahé, tak je škoda si to zaplatit a zjistit, že to dítě nebaví,“ uzavírá povídání.

Kroužky pro děti: 

Zdroj: Youtube