Například na otázku: „Kdo přišel na přestěhování brodské zemědělky do Humpolce,“ odpověděla paní starostka, že ,,K rozhodnutí dospěli zastupitelé již v období 2000 – 2004 a je to plně v kompetenci kraje Vysočina.“

Mám to štěstí, že mi dali občané kraje důvěru být zastupitelem kraje od jeho vzniku, tedy od roku 2000 (stejně jako Jana Fischerová, dříve za SNK, dnes za ODS). Proto vím, že s tímto návrhem na vznik České zemědělské akademie se sídlem v Humpolci (jak vznešený název) přišla tehdejší náměstkyně hejtmana dr. Štěrbová právě z Humpolce (zvolená za Unii svobody - toto politické uskupení již dávno v žádných volených orgánech nepůsobí).

Přes protesty opozice (KSČM) bylo toto rozhodnutí schváleno krajským zastupitelstvem, většinou tehdejší pravicové koalice ( ODS, KDU – ČSL a SNK), a brodská zemědělka se tak stala satelitem, významem i geograficky menší zemědělky v Humpolci.

Jejím ředitelem se stal ambiciózní a dle mého názoru manažersky neschopný pan Březina, který dostal politický úkol: do několika let zlikvidovat zemědělskou školu v Havlíčkově Brodě. Jak jinak si vysvětlit, že přes skutečnost, že pro zahájení školního roku 2008-2009 bylo přihlášeno 57 studentů do zemědělky Havlíčkův Brod, ředitel Březina však povolil pouze jednu třídu, ostatní hybaj do Humpolce.

Nutno podotknout, že řada studentů než jezdit lokálními spoji, raději volila úplně jinou školu. Rovněž ve školním roce 2009-2010 bylo přihlášeno na dálkové studium v Havlíčkově Brodě dostatečný počet studentů – dospěláků, ředitel Březina však toto dálkové studium zrušil.

Další smutné konstatování na adresu starostky Havlíčkova Brodu Jany Fischerové je, že nejen mlčky svým hlasováním přispěla k nynějšímu konci zemědělky v Havlíčkově Brodě, ale jako krajská radní pro školství nehnula prstem pro její záchranu (v tom mají studenti v článku ze dne 9. prosince 2009 pravdu) a její rčení – Zkoušeli jsme to už před několika lety, dostali jsme odpověď, že již byly sepsány finanční a další smlouvy a že již nejde nic dělat – je pouhé vykrucování se z vlastní odpovědnosti.

Odvaha studentů

Kdo konkrétně to zkoušel před několika lety? Jaké finanční a jiné smlouvy má na mysli? Vždyť Jana Fischerová byla ,, u toho“ ( tedy v pravicové koalici ODS a KDU-ČSL) celkem 8 let, než se většina obyčejných lidí probudila, naštvala a přestala pravici volit v krajích po celé republice. A úplně nejlepší její výmluva je, že ,, mně bylo řečeno.“

Hned po besedě s paní starostkou v klubovně Havlíčkobrodského deníku jsem se se studenty sešel k besedě v mé kanceláři o patro níž a musím říct, že mne jejich pohled na věc a zájem o školu velice potěšil, zvláště proto, že jsem sám absolventem této školy v letech 1971-1975 a vím, že vždy Střední zemědělská škola v Havlíčkově Brodě měla vynikající renomé po celé republice. Holt časy se mění a hodnoty u některých lidí taky.

Samozřejmě dnešní radní pro školství dr. Kružíková už má pouze roli hrobaře a gumového nárazníku, kdy musí obhajovat a realizovat nesmyslné a hlavně pro Havlíčkův Brod škodlivé rozhodnutí tehdejší vlády v kraji a úředníků z odboru školství kraje pánů Pecha a Ubra.

Vážím si odvahy a kuráže studentů havlíčkobrodské zemědělky, jak se snaží ,,svou“ školu bránit, když to nedělají politici. Jen doufám, že nebudou po ,,zásluze potrestáni“, až budou za rok a půl na humpolecké zemědělce maturovat u pana ředitele Březiny.

Milan Plodík

zastupitel kraje Vysočina za KSČM