Proti jedné droze se vede kampaň hraničící s hysterií až komickou, druhá droga je tiše tolerována.

Alkohol je droga. To dnes tvrdí i nový šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Alkohol je nejen droga, ale pod jeho vlivem jsou páchány násilné trestné činy, včetně brutálních vražd.

Je hezké, že se diskutuje o zákazu kouření v restauracích, ale už málokoho zajímá, že v ČR je už 700 tisíc alkoholiků. Každý šestý zaměstnanec je podle agentury Commservis.com propuštěn z práce kvůli alkoholismu, Češi dnes pijí daleko víc než dřív, ale podstatně ubylo specializovaných pracovišť pro léčbu alkoholiků. Síť protialkoholních ambulantních léčeben se rozpadla, ale mít nějaké protikuřácké centrum je IN.

Neznám ve svém okolí žádné manželství, které by se rozpadlo kvůli kouření. Neznám případ, kdy by manžel po vykouření krabičky cigaret zbil ženu a děti. Já vykouřím tři cigarety, kolega vypije tři rumy. Pak sedneme za volant. Kdo z nás bude ve škarpě dřív?

Kouření podle zdravotníků způsobuje nemoci cév, má za následek vznik rakoviny. Kolik pijáků se léta léčí s těžkými interními problémy? Pití alkoholu má za následek i poškození sliznic hrtanu, cirhozu jater, způsobuje demenci, pozor, pánové alkoholici – i impotenci.

Reklamu na tabák jsme z médií vymýtili. Ale ta na alkohol bohužel zůstala. A je ještě nebezpečnější a podprahově zákeřnější než osamělý kovboj Marlboro man. Už proto, že hospodské opilce zobrazuje jako partičku vcelku veselých, sympatických milých lidiček, s nimiž je radost se družit, ovšem jen za podmínek, že si budete přihýbat s nimi.

V Evropské unii patří k abstinentům třetina populace, a u nás zanedbatelné procento. Podle psychiatra Karla Nešpora je v ČR normální ten, kdo pije, ne naopak.