Zásluhu na rozuzlení nenormální situace mají lidovci. Přiměli starostu města Jana Štefáčka, aby se nevzpíral kompromisnímu řešení a souhlasil s tím, co po volbách tvrdě odmítal - aby na radnici po jeho boku stanul člen vítězné ODS.

Tato strana dříve Štefáčka vynesla do čela samosprávy, ale před minulými volbami se s ní rozhádal kvůli stavbě plovárny na vykácené školní zahradě a před loňskými volbami ji skandalizoval jako údajně línou a neschopnou.

Štefáček, evidentně posilován sociální demokracií, dlouho nebyl schopen překročit svůj stín a smířit se s představou spolupráce s lídry kandidátky ODS, kteří po čtyři roky poukazovali na nehospodárnost, rozšafné vyhazování peněz a nákup pozemků od členky zastupitelstva za cenu trojnásobně vyšší než je cena v místě běžná.

ODS udělala dobře, že o složitých povolebních jednáních bez otálení informovala, ačkoli ji až z Prahy syn bývalého velvyslance ve Vatikánu pořád dokola vyzýval ke kabinetní politice.

Zřejmě tváří v tvář otevřené informovanosti bylo v Přibyslavi nadále neudržitelné, aby staronový starosta bojkotoval výsledek voleb a bránil demokratickému rozdělení sil a moci ve městě.

Ivo Havlík