Podle předsedy Svazu knihkupců Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby DPH znamenalo „masakr českých knih“, a to nejen beletrie, ale hlavně odborné literatury a učebnic.

Není na tom nic divného. Už v době „temného“ baroka měli feudálové a jezuité v oblibě poddané vzděláním nedotčené. K podepsání glejtu kterým se nevolník zavazoval k doživotní robotě stačily tři křížky. Sečtělý robotník kušnil, nechtěl trávit většinu života na panském a rebeloval. Snad proto byly už Koniášovi knihy trnem v oku, a tak si z nich dělal táborák. Potulné českobratrské kazatele, roznášející po kraji tento tištěný mor, feudálové s gustem věšeli nebo nechávali upalovat coby kacíře.

Doba se změnila, myšlení feudálů převlečených za demokratické poslance evidentně nikoliv. I jim vyhovuje poddaný primitiv, protože ten sečtělý a inteligentní se moc ptá. Někdy chce i diskutovat, mrška jedna, proč hloupí a úplatní poslanci dělají stejně hloupé zákony, proč lidé, kteří rozkradli státní finance stále sedí na svých ministerstvech a ještě tam zaměstnávají své známé a rodinné příslušníky? A kam se poděly ty sliby, kterými nás političtí vůdci napříč spektrem tak štědře zásobili před volbami?

Knihkupce a vydavatele už věšet nelze, tak proč aspoň nezmasakrovat knižní trh. Vždyť kultury má v Česku poddaný plebs až dost. Bulvární plátky nás pravidelně informují o tom, s kým zrovna která hvězdička šoubyznysu sdílí lože, kolik stály umělé vnady modelky Mašlíkové. Množství komerčních televizních stanic denně chrlí buď přihlouplé seriály nebo krváky, nad kterými by se oblízla i čachtická paní. Komu to nestačí, může se pobavit u pořadu typu SuperStar, či pochybné reality show. Kdyby to bylo ještě málo, je tu odpadkový humor dávkovaný pány Suchánkem a Genzerem.

Že se z takové „kultury“ zákonitě blbne? Tím lépe. Hloupý poddaný je ten nejlepší. Na nic se feudálů neptá. Všemu věří, nevadí mu, že je panstvem okrádán. Nechá si věšet bulíky na nos stále stejnými politickými hochštaplery a v dalších volbách pro ně stejně ochotně zase zvedne ruku. Není to nádhera?