Úřednická škatulata hejbejte se, která od ledna v sociální oblasti rozehrálo i na Havlíčkobrodsku Ministerstvo práce a sociálních věcí, tak nevinná nejsou, a do smíchu nebude nikomu. Klientům ani úředníkům. Herečka, politička a členka Amnesty International, Táňa Fischerová, tento systém ve vánoční televizní debatě nazvala řízeným chaosem, jehož důsledky mohou být v některých případech tragické.

Přitom to není tak dávno, když před lety zanikly okresní úřady, snažily se města a obce vytvořit jednotný úřad, který by měl na starosti právě sociální dávky a veškerou agendu s tím spojenou. Ale stát tehdy řekl ne, a tyto povinnosti naložil na bedra obcí a měst. Když města a obce společně vytvořily systém sociální práce, která funguje, zase přijde jiná politická garnitura, která funkční systém zboří.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které v poslední době přichází doslova se smrští změn, jež lze v některých případech, (jako plastové karty pro důchodce), označit za podivné zvěrstvo, rádo argumentuje před veřejností ochranou zneužívání sociálních dávek.

Maluje již stále méně důvěřivému národu zástupy lenochů, kteří nedělají nic jiného, než ždímají sociální systém. Obávám se, že ani tisíce nezaměstnaných nevybílily za dvacet let státní kasu tak, jako kauzy typu Pandury, Gripeny, Mostecká uhelná a další podivné veřejné zakázky, či privatizace, které znamenaly malou domů. Ovšem ne pro státní kasu, ale pro kapsy politických šíbrů napříč spektrem a jejich kumpány.

Kéž by byli ministerští úředníci tak důslední ve vyšetřování a potírání zlodějských velkých ryb, jako jsou důslední v šikanování a otravování prostých občanů.